"Wczoraj wieczorem, w czwartek 2 marca 2017, podczas powrotu z pracy Jerzy Vetulani został potrącony przez samochód i odniósł poważne obrażenia. Przebywa teraz w jednym z krakowskich szpitali, jego stan jest ciężki, ale stabilny. Opiekują się nim najlepsi specjaliści" – komunikat takiej treści opublikowano na profilu społecznościowym naukowca.

Z informacji tej wynika, że prof. Jerzy Vetulani wracał z Instytutu Farmakologii "swoją ulubioną trasą, którą regularnie pokonuje od kilkudziesięciu lat – ulicą Zielony Most do pętli tramwajowej w Bronowicach", kiedy dostał potrącony przez samochód.

Reklama

Prof. Vetulani intensywnie udziela się publicznie, prowadzi zajęcia i wykłady, bierze również udział w licznych seminariach popularyzujących naukę, neurobiologię i farmakologię, jednak w tej sytuacji wszystkie jego najbliższe spotkania zostają odwołane – czytamy w oświadczeniu opublikowanym na Facebooku.

Reklama

"Nie znamy jeszcze żadnych szczegółów dotyczących wypadku, ale wiemy, że choć drogę znał świetnie, to zawsze chodził ostrożnie" – głosi komunikat.

Prof. Jerzy Vetulani to znany również za granicą wybitny uczony, na swoim koncie ma kilkaset prac badawczych poświęconych neurobiologii i farmakologii. Jest zwolennikiem legalizacji marihuany. W młodości poświęcał się nie tylko karierze naukowej, w połowie lat 50. XX wieku był również współzałożycielem znanego krakowskiego kabaretu Piwnica pod Baranami.