Jak przekazał rzecznik prasowy Tramwajów Warszawskich informacja o trzech pracownikach zakażonych koronawirusem dotarła do Pełnomocnika ds. walki z koronawirusem pracującego w Tramwajach Warszawskich w niedzielę. W nocy z niedzieli na poniedziałek odbyła się dezynfekcja wszystkich pomieszczeń, w których mogli przebywać zarażeni pracownicy. Dokonano też dezynfekcji pojazdów technicznych i innych urządzeń - podkreślił Dutkiewicz.

Reklama

Wszyscy pozostali pracownicy mający styczność z zarażonymi pozostają w domu na kwarantannie pod kontrolą sanepidu. Niezależnie od tego, większość pracowników zakładu otrzymała możliwość pracy w domu. Chodzi oczywiście o tych, których charakter pracy na to pozwala - tłumaczył.

Podał również, że zakażeni pracownicy są pod opieką lekarską i epidemiologiczną.

Wskazał, że o zakażeniu trzech pracowników poinformowani zostali wszyscy pracownicy w poniedziałek poprzez system alarmowy sms. Pracownicy zostali także powiadomieni o konieczności przestrzegania rygorów sanitarnych - powiedział dodając, że dotychczas nie stwierdzono przypadków zakażeń, w którejkolwiek z czterech zajezdni zajmujących się przygotowaniem i eksploatacją tramwajów, którymi jeżdżą pasażerowie.

Tramwaje dezynfekowane są codziennie, przez siedem dni w tygodniu, po każdym zjeździe wagonu do zajezdni. Oznacza to, że jeden pojazd może przejść dezynfekcję częściej niż raz na dobę. Dezynfekujemy profilaktycznie też pomieszczenia w zajezdniach, które są najczęściej używane - szatnie, dyspozytornie - wyjawił.

Przekazał także, że dezynfekcja w tramwajach odbywa się zwłaszcza w miejscach, w których dochodzi do styku rąk pasażera z pojazdem, tj. poręczy, gumowych uchwytów, biletomatów, kasowników, przycisków otwierania drzwi. Dodatkowo tym samym sposobem dezynfekowana jest kabina motorniczego - powiedział.

W przypadku otrzymania zgłoszenia lub podejrzenia, że w tramwaju mogła przebywać osoba z COVID-19 tramwaj jest awaryjnie holowany z miasta i wykonywana jest w nim dodatkowa dezynfekcja metodą zamgławiania - zaznaczył podkreślając, że każdego dnia w Tramwajach Warszawskich pracują 72 osoby bezpośrednio zaangażowane do dezynfekcji wagonów.

Jako pierwszy informację o zakażonych pracownikach Tramwajów Warszawskich podał portal tvnwarszawa.pl.