Na czele komisji stoi kard. Angelo Bagnasco – w latach 2007-2017 przewodniczący Konferencji Episkopatu Włoch, a od 2020 r. arcybiskup senior diecezji Genui.

Reklama

Według informacji Onetu, "polski Kościół nie został poinformowany o rozpoczęciu prac komisji. Jej członkowie przesłuchali już kilka osób, a w przyszłości mają się spotkać z ofiarami księży pedofili".

"Wiele wskazuje na to, że czeka nas trzęsienie ziemi"

Niedawno ws. pewnego polskiego biskupa składałem zeznania przed komisję z Watykanu, złożoną z obcokrajowców, którzy specjalnie przyjechali do Polski, aby zbadać sprawę. To oznacza, że papież Franciszek traci chyba zaufanie dla władz polskiego episkopatu - napisał w mediach społecznościowych ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

Reklama

Do tej kwestii odniósł się także Tomasz Terlikowski. Dzieje się. Kardynał Angelo Bagnasco jeździ po Polsce i rozmawia ze świadkami i ofiarami. Temat? Kard. Stanisław Dziwisz. Wiele wskazuje na to, że czeka nas trzęsienie ziemi – zauważył na Twitterze.

Wraca tym samym sprawa komisji ds. pedofilii (zawiadomienie i wniosek o przeprowadzenie postępowania w sprawie podejrzenia popełnienia przestępstwa przez czterech kościelnych hierarchów, w tym kardynała Stanisława Dziwisza), a także filmu dokumentalnego "Don Stanislao. Druga twarz kardynała Dziwisza", wyemitowanego 9 listopada w TVN24. Przedstawiono w nim relacje i rozmowy wskazujące, że kard. Dziwisz uczestniczył w procederze tuszowania nadużyć seksualnych księży wobec nieletnich.