W czwartek w "Sygnałach Dnia" w Programie Pierwszym Polskiego Radia szef MON był pytany o to, czy Polska skorzysta z propozycji Niemiec dot. przedłużenia czasu stacjonowania w naszym kraju niemieckich baterii Patriot do końca br. Rozmawialiśmy na ten temat podczas wizyty ministra Pistoriusa w naszym kraju. Do tego czasu będziemy gotowi, by polskie baterie Patriot były wpięte w system obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej naszego kraju - powiedział Mariusz Błaszczak. Dodał, że Polska skorzysta z propozycji Niemiec.

Reklama

Błaszczak uderza w opozycję

Jak podkreślił, "hipokryzja opozycji" polega na tym, że krytykuje ona polską obronę przeciwlotniczą, a w czasie swoich rządów nie zrobiła nic, by ją polepszyć. Zapowiadali kupno Patriotów. Ostatecznie umowa dot. baterii Patriot została zawarta w 2018 roku - wskazał.

Reklama

Ocenił, że za rządów Platformy Obywatelskiej systemy obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej rozpadły się na oczach rządzących. Byli skoncentrowani na wprowadzeniu +resetu+, czyli układaniu się z Putinem, więc nie zważali na to, czy system obrony przeciwrakietowej jest, czy go nie ma - zaznaczył.

Szef MON podkreślił, że rząd PiS sukcesywnie odbudowuje te systemy. Odbudowujemy te systemy w sposób wielowarstwowy, we współpracy z Amerykanami, jeżeli chodzi o Patrioty i z Brytyjczykami, jeżeli chodzi o rakiety CAMM - wskazał. Zaznaczył, że rozwiązania te są częścią programu Narew. To kolejny dowód naszej sprawczości - ocenił.

Autorka: Daria Al Shehabi

dsk/ mark/