Kołobrzeg największym uzdrowiskiem w Polsce

Skąd wiadomo, że to właśnie Kołobrzeg jest największym uzdrowiskiem w Polsce? Wskazują na to dane gromadzone przez GUS. Wynika z nich, że na koniec 2022 r. w szpitalach uzdrowiskowych i sanatoriach uzdrowiskowych powiatu kołobrzeskiego było aż 6241 łóżek. W stacjonarnych zakładach rehabilitacji leczniczej – 715. Z danych GUS-u wynika również, że w ubiegłym roku najwięcej kuracjuszy w Polsce zanotowano w woj. zachodniopomorskim (180 tys.). Na kolejnych miejscach uplasowały się: kujawsko-pomorskie (153,2 tys.), dolnośląskie (94,6 tys.) oraz małopolskie (91,5 tys.). W tych czterech regionach przyjęto 70 proc. wszystkich kuracjuszy leczonych stacjonarnie w Polsce.

Reklama

Najpopularniejsze sanatoria w Kołobrzegu

Na liście obiektów sanatoryjnych w Kołobrzegu znajduje się ok. 30 ośrodków. Wśród nich są obiekty z wieloletnią tradycją, do których od lat przyjeżdżają kuracjusze z całej Polski (takie jak sanatoria uzdrowiskowe Mewa, Muszelka czy Perła Bałtyku), jak i mniejsze ośrodki, których oferta ma charakter stricte komercyjny.

Na stronie Miejskiej Informacji Turystycznej znajdziemy informację, że obiekty uzdrowiskowe w Kołobrzegu oferują łącznie ponad 1300 miejsc noclegowych. Dzięki temu szanse na turnus w tym mieście mają zarówno pacjenci korzystający z dofinansowania z NFZ-u, KRUS-u czy ZUS-u, jak i ci, którzy mogą pozwolić sobie na opłacenie pobytu w 100 proc. z własnej kieszeni. Szeroka oferta miejsc w różnego rodzaju ośrodkach uzdrowiskowych oraz atrakcyjna lokalizacja sprawia także, że Kołobrzeg może pochwalić się stosunkowo dużą liczbą kuracjuszy z zagranicy.

Oprócz dużej liczby miejsc w sanatoriach, Kołobrzeg oferuje też wiele atrakcji turystycznych / Shutterstock

Jakie schorzenia leczy się w Kołobrzegu?

O posiadaniu przez Kołobrzeg statusu uzdrowiska przesądzają takie walory środowiskowe jak unikalny, morski mikroklimat, złoża leczniczej borowiny, źródła solankowe oraz naturalna woda mineralna wypływająca samoczynnie pod ciśnieniem artezyjskim z głębokości około 40 m. To, w połączeniu z zabiegami oferowanymi przez poszczególne ośrodki sprawia, że w Kołobrzegu leczy się: choroby dolnych dróg oddechowych (płuc i oskrzeli), choroby endokrynologiczne, choroby górnych dróg oddechowych (laryngologiczne), choroby kardiologiczne i nadciśnienie, choroby ortopedyczno-urazowe, choroby reumatologiczne oraz choroby układu nerwowego. Na liście profili leczniczych uzdrowiska Kołobrzeg określonych przez NFZ znajdują się także: cukrzyca, osteoporoza oraz otyłość.

Reklama

Nie tylko uzdrowisko: główne atrakcje Kołobrzegu

Kołobrzeg przyciąga kuracjuszy nie tylko walorami leczniczymi, ale również innymi atrakcjami stricte turystycznymi. Jedynym z najbardziej rozpoznawalnych jest Bulwar Jana Szymańskiego (pierwszego dyrektora Polskiej Żeglugi Bałtyckiej). Jest to malownicza promenada nadmorska wiodąca od ujścia Parsęty w kierunku latarni morskiej, molo oraz parku im. S. Żeromskiego. Przy bulwarze znajdują się też stragany handlowe i punkty usługowe. Jest tu także Pomnik Zaślubin Polski z Morzem, wzniesiony w 1945 roku.

Będąc w Kołobrzegu warto też przejść się po okolicach portu morskiego. Znajdziemy tu przystanie: rybacka, jachtowa i nabrzeże do przeładunku statków handlowych. W pobliżu wspomnianej już latarni morskiej (która sama w sobie jest również jedną z atrakcji turystycznych Kołobrzegu) znajduje się również przystań statków pasażerskich. Stąd popłynąć można w rejs na wyspę Bornholm lub krótką wycieczkę po Bałtyku.