• Protest przeciwko ustawie o zmianach w Sadzie Najwyzszym i reformie sadownictwa przed domem Jaroslawa Kaczynskiego
  28
  25
  Uliczna demonstracja to podstawowy sposób kanalizowania sprzeciwu społecznego, który jest kontrolowany. Takie rozwiązanie jest akceptowane przez każdą ze stron gry w demokrację. Nie ma innego rozwiązania, które spełniałoby te warunki - mówi w wywiadzie DGP dr Marcin Zarzecki socjolog polityki, badacz opinii publicznej i propagandy. Prodziekan Wydziału Nauk Historycznych i Społecznych UKSW w Warszawie. Adiunkt w Instytucie Socjologii. Kierownik Laboratorium Metod Numerycznych i Analiz Statystycznych CTI.
 • Protesty w Polsce
  80
  147
  Czy latem 2017 r. zaczął się rodzić w Polsce nowy ruch polityczny? Wiele wskazuje na to, że tak.
 • Sklep odzieżowy
  14
  34
  W programach radiowych, prasowych tekstach i wywiadach, z którymi od czasu do czasu przychodzi mi się zapoznać, pojawia się interesujący wątek związany z problemem ewentualnych regulacji rynku kapitalistycznego. Ostatnio dzieje się tak często w związku z inwazją Ubera i reprezentowanego przez niego „modelu biznesowego”, jak to określają niektórzy ekonomiści. Oto, gdy tylko w dyskusji pojawia się głos, z reguły nieśmiały, nawołujący do tego, by jednak poddać tego typu aktywność pewnym regulacjom, które mogłyby spowodować, że szanse różnych podmiotów na rynku zostałyby wyrównane (taksówkarze stoją dziś na z góry przegranych pozycjach), natychmiast pojawia się kontrgłos, że przecież dzięki Uberowi i tego typu „modelom biznesowym” konsument dostaje pewne usługi taniej. Jeśli ktoś domaga się regulacji, to chce, aby było drożej. I w ten prosty sposób zamyka się usta wszelkim krytykom uberyzacji gospodarki. Zbyt pospiesznie i niemądrze.
 • Agnieszka Holland
  37
  12
  Mocne słowa Agnieszki Holland Znana reżyser porównuje obchody miesięcznic smoleńskich do "miesiączki". Uważa też, że jeśli politycy będą coraz bardziej dzielić kraj, to znów przegramy naszą niepodległość.
 • Grupa rekonstrukcyjna. Niemieccy żołnierze z czasów II wojny światowej
  71
  106
  Spustoszona Polska zasługiwała na dużo więcej niż ochłapy, jakie otrzymała. Jednak na sprawiedliwość mogą liczyć ci, którzy mają nie moralną rację, lecz siłę, by ją sobie zapewnić.
 • Jarosław Kaczyński
  163
  145
  Część Polaków obrażona jest na Polskę, bo żyje im się biednie, za co winę zrzucają na tych, co na górze. Inni – bo wykazali się pracowitością i przedsiębiorczością, ale finansowo wyszli na tym gorzej, niż gdyby pracowali na zmywaku w Brighton. Jeszcze inni – bo zainwestowali siły w doktoraty oraz licencjaty, a lepiej by zrobili, zakładając firmę, a jeszcze lepiej, gdyby pojechali do Brighton (na zmywak, a nie na Erasmusa). I jest jeszcze wcale niemała część Polaków i Polek, która jest na Polskę obrażona, bo rządzi PiS.
 • Basil Kerski; fot. Maksymilian Rigamonti
  46
  110
  "Chcieliśmy być ważnym graczem na arenie międzynarodowej, więc wysłaliśmy nasze wojska do Iraku, zarządzaliśmy tam całą strefą okupacyjną. Jan Paweł II mówił wtedy, że inwazja iracka doprowadzi do konfliktu niekontrolowanego. I doprowadziła. Wiosna arabska, wojna w Syrii - to kontynuacja tej wywołanej przez wojnę w Iraku dekompozycji Bliskiego Wschodu. I po tym wszystkim w Polsce udajemy, że z uchodźcami nie mamy nic wspólnego" - mówi Basil Kerski, szef Europejskiego Centrum Solidarności, w rozmowie z Magdaleną Rigamonti.
 • ksiądz Adam Marek Pergół, fot. Darek Golik
  5
  5
  "Moi parafianie potrafią się ze mną dzielić, dają mi, co mają, więc jeśli mnie o coś proszą, to nie z egoizmu czy skąpstwa, tylko dlatego, że naprawdę potrzebują. Niedawno zjedli mi kazanie i wtedy zrozumiałem, że są głodni" - mówi w rozmowie z Robertem Mazurkiem ks. Adam Marek Pergół, misjonarz pracujący w Zambii od 2001 roku.
 • Sejm
  2
  2
  Efekt prac komisji będzie podobny jak tych poprzednich: ktoś przeżyje polityczne pięć minut, ktoś się ośmieszy, media skupią się na bon motach, a opinia publiczna dostanie kolejne rundy politycznej bijatyki. Posłowie wystąpią zaś w ulubionej roli prokuratorów i sędziów jednocześnie.
 • Generał Waldemar Skrzypczak
  7
  10
  Gen. Waldemar Skrzypczak: Kadra średniego szczebla, zamiast myśleć o codziennym szkoleniu, zastanawia się, czy dowódca jest z dobrego rozdania