Tusk, razem z przewodniczącym PE Jerzym Buzkiem, szefem Rady Europejskiej Hermanem Van Rompuyem i przewodniczącym Komisji Europejskiej Jose Manuelem Barroso, wystąpił podczas uroczystej gali z okazji rozpoczęcia prezydencji, po której odbędzie się premierowe przedstawienie opery "Król Roger".

Szef polskiego rządu podkreślił, że głęboko wierzy, iż dzisiaj Europie i Europejczykom potrzeba polskiej energii, wiary we własne siły i świadomości co znaczy solidarność. "Chcę powiedzieć, przy tak ważnych świadkach, że Europa to dostanie od Polaków" - zapowiedział.

Według Tuska 20 lat temu, 7 lat temu i przez ostatnie miesiące Europa inwestowała w Polskę, a Polska swoją energię zainwestuje w Europę. "Zaufano nam wtedy, kiedy przystępowaliśmy do Unii Europejskiej i dzisiaj nikt tego w Europie nie żałuje" - podkreślił.

Premier zaznaczył, że jedną z zalet, którą w ostatnim czasie wykazali się Polacy, jest to, że "nie zwątpili w sens UE także w czasach kryzysu". "I świat to dostrzega" - ocenił.

Tusk mówił też, że mamy prawo do poczucia satysfakcji i dumy, że serce Europy bije dzisiaj i będzie biło przez najbliższe 6 miesięcy nad Wisłą, nad Bałtykiem, ponieważ w tych niełatwych czasach Europa z dużą nadzieją czeka na polską prezydencję.

"Europa z nadzieją patrzy na te najbliższe 6 miesięcy, bo Polska stała się dla bardzo wielu Europejczyków symbolem, znakiem nadziei, optymizmu, energii i siły przetrwania w czasach kryzysu i wśród wielu innych kłopotów, które nękały nasz kontynent i glob. I dlatego wszystko, co dzisiaj powinienem powiedzieć, jako człowiek, który dostąpił dzisiaj zaszczytu bycia gospodarzem piątkowego spotkania, to +dziękuję+" - podkreślił Tusk.

Jak dodał, przede wszystkim chciałby podziękować "wszystkim rodakom za ich wielki wysiłek, cierpliwość, wytrwałość, odwagę, kiedy trzeba było i za pracowitość w tych dniach, kiedy te cnoty liczą się szczególnie". "Że właśnie dzięki tym wartościom, tym zachowaniom, tym wysiłkom, dzięki zbiorowemu wysiłkowi wszystkich Polaków, Polska dzisiaj jest właśnie takim znakiem nadziei dla Europy" - powiedział premier.

Tusk dziękował także swoim poprzednikom i wszystkim ludziom dobrej woli, którzy przez ostatnie lata w Polsce przyczynili się do tego, że dzisiaj Polska z taką pewnością siebie może przystąpić do pracy w roli prezydencji.

Dziękował towarzyszącym mu liderom Europy. "Dzięki za waszą przyjaźń i za oddanie Europie i Polsce" - powiedział Tusk.