Co otworzyłeś na sylwestra?

Reklama

Butelkę Champagne J. de Telmont O.R. 1735 Brut.

Ile kosztowała?

Dostałem ją w prezencie, ale czekaj, zaraz sprawdzę… 82 euro.

U mnie w sklepie na rogu można kupić szampana za 6,70 zł. I po co przepłacać?

Jeszcze pięć lat temu wszyscy tak mówili, więc każde "Sowietskoje Igristoje" nazywano szampanem. Czasy się zmieniły i teraz każde wino musujące to prosecco.

Już wiadomo, czemu prosecco to najczęściej fałszowane wino świata.

Jeszcze trzy czy cztery lata temu, kiedy pojawiło się to robiące furorę quasi-prosecco lane z kija, to ludzie nie traktowali go jak wina.

Wyjaśnijmy sobie, skąd w winie gaz?

Drożdże przetwarzają cukier na alkohol oraz dwutlenek węgla. Gdy się robi normalne wino, to jest rurka, która odprowadza dwutlenek węgla z kadzi na zewnątrz.

Bo inaczej każde wino byłoby musujące?

W zasadzie tak.

Wiemy to z podglądania gąsiorów z winem, w których domowym sposobem robiono wino z porzeczek.

Oczywiście. W przypadku szampana mamy wino bazowe, z grubsza takie jak wszystkie wina, bo powstało z odprowadzaniem gazu. Ma 10,5 proc. alkoholu i jest potwornie kwaśne, niepijalne właściwie.

Reklama

Próbowałem, masakra.

Pamiętajmy, że Szampania jest najbardziej na północ wysuniętym regionem winiarskim Francji i pogoda tam nie rozpieszcza winiarzy.

Mamy to kwaśne wino i co dalej?

Ono trafia do butelki, a wraz z nim roztwór cukru i drożdży w dokładnie wymierzonej proporcji. Chodzi o to, że kiedy drożdże zjedzą cukier i wyprodukują alkohol, to będzie go ok. 12–12,5 proc. Powstaje też, jak mówiliśmy, dwutlenek węgla, a ponieważ butelka jest szczelnie zamknięta kapslem, takim jak do piwa, to gaz nie ma gdzie uciec i zostaje w butelce.

To jest ta powtórna fermentacja?

Tak, owoce już sfermentowały i powstało wino bazowe. Druga fermentacja zaszła w butelce – ten sposób nazywamy metodą tradycyjną albo szampańską. Tak powstają nie tylko szampany, ale też choćby alzackie crémanty, niemieckie sekty, włoskie franciacorty czy hiszpańskie cavy, te przez c i v.

Kilka lat temu poszedłem z panią filozof z Paryża do warszawskiej winiarni. Pani zapytała, czy są cavy. Owszem. "A jakie?". "Espresso, macchiato, cappuccino… Wszystkie mamy".

Ale jest też drugi sposób powstawania win musujących, zwany metodą Martinottiego lub Charmata – tam powtórna fermentacja nie zachodzi w butelkach, ale w wielkich kadziach. Tak właśnie powstaje prosecco.

CZYTAJ WIĘCEJ W MAGAZYNIE "DZIENNIKA GAZETY PRAWNEJ">>>>