"Wielokrotnie mówiłem, że PiS jest partią antysystemową. Nie jest opozycją, tylko walczy z systemem ustrojowym" – stwierdził poseł Ryszard Kalisz we wtorkowej audycji "Gość Radia ZET".

Reklama

Jego zdaniem, po raz pierwszy prezes PiS wystąpił przeciw ustrojowi RP w 2003 roku, krytykując formułę państwa obywatelskiego i konfrontując ją z formułą państwa narodowego – w której naród ma swoje samoistne interesy, "gdzie jedynym, który desygnuje naród, jest biurokracja polityczno-partyjna, a na czele tej partii stoi Jarosław Kaczyński".

"Od tego momentu PiS jest partią antysystemową, natomiast my mamy bardzo małe możliwości prawne delegalizacji" – mówił Kalisz. "Od ustalenia sprzeczności programu partii z porządkiem konstytucyjnym jest Trybunał Konstytucyjny i, jeżeli wyjdzie, że działalność partii jest antysystemowa, co bardzo trudno udowodnić, to można myśleć o delegalizacji" – dodał.

Wcześniej rzecznik SLD Tomasz Kalita wzywał do delegalizacji partii Jarosława Kaczyńskiego. Jednak zdaniem Ryszarda Kalisza trudno przeprowadzić tego typu proces. "Kalita powiedział to, co dziś myśli wielu ludzi w Polsce. Delegalizować można za konkretne działania, i jeżeli przejdziemy poza słowami do konkretnych działań kierownictwa partii, to trudno byłoby przeprowadzić tego typu proces" – podsumował poseł Sojuszu.