Do wydziału pracy Sądu Rejonowego w Bartoszycach wpłynął w piątek pozew b. asystenta eurodeputowanego Jacka Kurskiego.

Reklama

Leszek Sierputowicz, prowadzący biuro poselskie b. europosła PiS w Lidzbarku Warmińskim, w minioną środę otrzymał pocztą wypowiedzenie, uzasadnione likwidacją etatu.

Jak informowała już PAP, Jacek Kurski zamyka lub przenosi w inne miejsca większość z dotychczasowych biur poselskich w swoim okręgu wyborczym - woj. warmińsko-mazurskim i podlaskim.

Asystent wystąpił przeciwko Kurskiemu do sądu z pozwem o uznanie za bezskuteczne wypowiedzenia umowy o pracę i nakazanie pozwanemu ponowne zatrudnienie do czasu prawomocnego rozstrzygnięcia sprawy.

"Nigdy nie było najmniejszych zastrzeżeń co do mojej pracy. Byłem lojalnym i dobrym asystentem. Nie rozumiem, dlaczego Jacek Kurski od momentu usunięcia go z PiS unika ze mną kontaktu i nie odpowiada na moje telefony" - powiedział Sierputowicz.

Reklama

B. pracownik Kurskiego jest jednocześnie powiatowym pełnomocnikiem PiS i radnym tej partii w lidzbarskiej radzie powiatu. Zgodnie z ustawą o samorządzie, radny korzysta ze "szczególnej ochrony", przewidzianej dla funkcjonariuszy publicznych, w tym ochrony stosunku pracy.

Reklama

W takim przypadku pracodawca musi wystąpić do samorządu o zgodę na rozwiązanie stosunku pracy. W orzecznictwie Sądu Najwyższego dominuje pogląd, że zgody wymaga również wypowiedzenie radnemu warunków płacy lub pracy.

Przewodniczący rady powiatu lidzbarskiego Wojciech Borowy powiedział PAP, że do samorządu nie wpłynął dotychczas wniosek w tej sprawie od europosła Jacka Kurskiego.

"Żaden pracodawca nie może zwolnić z pracy radnego bez zgody właściwej rady. Wie o tym każdy samorządowiec, więc tym bardziej powinien wiedzieć pan europoseł" - powiedział Borowy.