Premier Ewa Kopacz na konferencji prasowej po spotkaniu z Viktorem Orbanem podkreślała, że jedność Unii Europejskiej i potępienie polityki agresji to rzeczy fundamentalne. Odwołała się do wspólnej, polsko-węgierskiej historii. Zaznaczyła, że Polska i Węgry zawsze traciły, gdy w polityce międzynarodowej prawo zastępowała siła.

Reklama

Zdaniem Jacka Rostowskiego z PO Viktor Orban został przywołany przez premier Kopacz do porządku. W jego ocenie premier Węgier usłyszał bardzo stanowcze słowa. Premier Viktor Orban mówił, że porozumienie w sprawie Ukrainy, zawarte w Mińsku to podstawa europejskiej jedności. Zapewnił, że jego kraj popiera wszystkie jego punkty, a Polska w kwestiach dotyczących mińskiego porozumienia może liczyć na Węgry.

Jacek Rostowski odniósł się do tych stwierdzeń. Jeśli takie zapewnienia padły w rozmowach w cztery oczy, to będziemy usatysfakcjonowani - podkreślił. Przypomniał, że Polska broniła Orbana gdy był na celowniku olbrzymiej większości państw europejskich i instytucji europejskich. Tego rodzaju wsparcie wymaga wzajemności. Myślę, że po tych rozmowach Viktor Orban powinien to rozumieć - powiedział.

To dobrze, że premier Ewa Kopacz spotkała się z Viktorem Orbanem - uważa Urszula Pasławska. Wiceprezes Polskiego Stronnictwa Ludowego zachowaniu szefowej rządu przeciwstawia postawę Jarosława Kaczyńskiego, który odmówił spotkania z premierem Węgier. Pani premier Kopacz, silna odważna kobieta podjęła rękawicę, kiedy premier Kaczyński odwrócił się na pięcie i można nawet powiedzieć, stchórzył - powiedziała Pasławska. Dodała, że dobrze się stało, iż to spotkanie miało miejsce, bo polityka zagraniczna to nie polityka obrażania się, tylko pogłębionego dialogu, który Europie jest dziś bardzo potrzebny.

W ocenie PiS w wystąpieniach premierów Polski i Węgier w Warszawie za dużo było historii, a za mało konkretów. Poseł Krzysztof Szczerski powiedział, że premier Kopacz powinna "przetestować" poglądy premiera Węgier i powiedzieć, że jest polski plan odnowienia Grupy Wyszehradzkiej i plan nowej jedności środkowej Europy. Wtedy Orban musiałby powiedzieć, bardzo wyraźnie czy chce z nami grać czy nie, tego bym oczekiwał dzisiaj od tego spotkania - powiedział Szczerski.

Odnosząc się do wystąpienia Viktora Orbana, poseł PiS powiedział, że zaprezentował nam własny, znany już przekaz. Wyjaśnił, że premier Węgier oddziela swoje interesy gospodarcze z Rosją od jednolitej polityki unijnej. To nie jest do końca spójne, dlatego że Władimir Putin używa także gospodarki do celów politycznych, więc takie rozdzielenie, które wydaje się w planie węgierskim logiczne, w praktyce nie jest spójne - ocenił polityk PiS.

Poseł SLD Dariusz Joński zastanawia się, co konkretnie ustalono, bo podczas konferencji to nie padło. Jego zdaniem Ewa Kopacz za bardzo odnosiła się do historii. Na pewno to jest ważne, ale dobrze by było powiedzieć, co pani premier ustaliła, tego samego się nie dowiedzieliśmy od pana Orbana - powiedział.

Reklama

Viktor Orban przyjechał do Warszawy na zaproszenie Krajowej Izby Gospodarczej. Przedwczoraj w Budapeszcie spotkał się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Podczas kilkugodzinnej wizyty, przywódcy Rosji i Węgier podpisali pięć umów o współpracy i wstępnie porozumieli się w sprawie dalszych dostaw rosyjskiego gazu.

ZOBACZ TAKŻE: Palikot: PiS realizuje moskiewski scenariusz>>>