W konsultacjach wezmą udział - wiceminister Marek Ziółkowski i pierwszy wiceminister spraw zagranicznych Rosji Władimir Titow. Witold Waszczykowski mówił, że między Warszawą a Moskwą istnieje cały katalog spraw do omówienia. To - jak wyjaśniał szef MSZ - kwestie bezpieczeństwa europejskiego, katastrofy smoleńskiej i dawnych własności rosyjskiej dyplomacji w Warszawie.

Reklama

Ponieważ jest to pierwsza wizyta od wielu miesięcy, więc chcielibyśmy, aby można podjąć wszystkie sprawy. Natomiast Rosjanie są gospodarzami i oni będą regulować czasem i sposobem prowadzenia rozmów - powiedział Witold Waszczykowski, dodając, że strona polska apeluje o dyskusje na wszystkie tematy - zarówno te które łączą, jak i dzielą.

Szef MSZ, zapytany o to czy realny jest powrót wraku tupolewa na 10 kwietnia tego roku, stwierdził, że wiele zależy od Rosjan i społeczności międzynarodowej. Jak dodawał, wielokrotnie mówił rosyjskim politykom i dyplomatom, że trzymanie wraku "z uporem" umacnia Polskę w przekonaniu, że Rosja prowadzi rozgrywkę polityczną.

Reklama
Reklama

Chcemy tę katastrofę wyjaśnić, jeśli to blokują, to rodzi to podejrzenie wśród Polaków, że Rosjanie mają coś do ukrycia. To jest w interesie rosyjskim, żeby tę sprawę zakończyć, bo ona rzutuje ogromnym cieniem na nasze relacje - przekonywał Witold Waszczykowski.

W kontekście dyskusji o bezpieczeństwie europejskim i zarzutów Rosji, szef MSZ podkreślił, że Polsce zależy na wyrównaniu jej statusu z zachodnimi państwami NATO.

Tego oczekujemy między innymi od szczytu w lipcu w Warszawie, że w Polsce pojawią się siły sojusznicze, które będą gwarantem - poprzez swoją obecność - odstraszania - mówił Witold Waszczykowski.