O decyzji sądu podjętej na niejawnym posiedzeniu poinformował media rzecznik prasowy ds. karnych Sądu Okręgowego w Gdańsku Tomasz Adamski.

Reklama

Sąd uwzględnił tym samym zażalenie na postanowienie Prokuratury Rejonowej Gdańsk-Śródmieście z końca grudnia 2018 r. o umorzeniu śledztwa.

W styczniu 2019 r. zażalenie złożyli europoseł Magdalena Adamowicz (żona zamordowanego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza – red.), b. prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz prezydenci Białegostoku, Lublina, Poznania i Bydgoszczy – Tadeusz Truskolaski, Krzysztof Żuk, Jacek Jaśkowiak oraz Rafał Bruski.

Decyzja sądu jest bardzo mądra i dalekowzroczna – powiedział poseł Koalicji Obywatelskiej Piotr Adamowicz, brat zamordowanego w styczniu 2019 r. prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, komentując orzeczenie. Bo prawo powinno jednak wyznaczać granice ostrej debaty, wojny politycznej. Bo z tym mieliśmy i mamy nadal do czynienia. Nie może mieć miejsca na tego typu działania, ponieważ byłoby to przyzwolenie na bezkarność tego typu osób – zaznaczył.

Reklama

W 2017 r. Młodzież Wszechpolska zamieściła na oficjalnym fanpage'u "akty zgonu politycznego" 11 prezydentów miast, którzy podpisali deklarację o współdziałaniu w dziedzinie migracji. Grafiki przypominały prawdziwe dokumenty. Na każdym widniało zdjęcie i dane - informacje o dacie, godzinie i miejscu zgonu. Jako przyczynę "zgonu polityka" podano: "liberalizm, multikulturalizm, głupota". W polu "Organ wydający akt" wpisano naród polski i Młodzież Wszechpolską.

30 czerwca 2017 r. w Gdańsku 11 prezydentów miast zadeklarowało m.in. "otwartość i wolę partnerskiej współpracy z administracją rządową, organizacjami pozarządowymi i związkami religijnymi w zakresie tworzenia i wdrażania polskiej polityki migracyjnej, opartej o zarządzaniu bezpiecznymi migracjami". "Polskie duże miasta od wielu lat są otwarte na procesy migracyjne i różnorodność mieszkańców" - napisano w dokumencie sygnowanym przez prezydentów Białegostoku, Bydgoszczy, Gdańska, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Rzeszowa, Szczecina, Warszawy i Wrocławia.