W środę senacka Komisja Ustawodawcza rozpatrzy nowelizację ustawy o ochronie zwierząt. "Senat rozpoczyna prace nad nowelizacją ustawy o ochronie zwierząt. Przewodniczący Komisji Ustawodawczej senator Krzysztof Kwiatkowski zachęca do śledzenia środowego posiedzenia komisji, które odbędzie się w formie konsultacji społecznych" - poinformował we wtorek Senat na Twitterze.

Reklama

Kwiatkowski (Koło Senatorów Niezależnych) zwrócił uwagę w dołączonej wypowiedzi dla Senat TV, że na senackiej Komisji Ustawodawczej "odbędzie się tak zwane wysłuchanie publiczne dotyczące tego projektu". "To na tym posiedzeniu komisji, inaczej niż w Sejmie, w Senacie wysłuchamy głosów wszystkich, wysłuchamy głosów organizacji prozwierzęcych, wysłuchamy głosów rolników i przedsiębiorców" - zadeklarował.

Zachęcał też do śledzenia obrad w internecie. - Nie będziemy pracować w nocy, będziemy pracować w dzień. Dlatego już dzisiaj państwa zachęcamy do śledzenia obrad komisji na stronie internetowej Senatu i w mediach społecznościowych - powiedział.

Zapewnił także, że "nie zatnie się żadna drukarka". - Każdy głosujący będzie wiedział, nad jakimi poprawkami pracujemy. A przede wszystkim, każdy, którego głos powinien być wysłuchany ze wszystkich stron, będzie miał taką możliwość na posiedzeniu komisji - podkreślił.

Chcemy znaleźć odpowiedzi na pytanie, dlaczego przyjęto ustawę, w wyniku której wiele schronisk (dla zwierząt) obecnie działających w Polsce będzie zamkniętych, także tych prowadzonych przez organizacje społeczne (...) Będziemy chcieli zapytać, na jakich zasadach przedsiębiorcy otrzymają odszkodowania ze strony Skarbu Państwa w sytuacji, kiedy dowiedzą się, że za chwilę na przykład nie będą mogli eksportować mięsa (z uboju rytualnego - PAP) do krajów muzułmańskich - powiedział.

Reklama

Szef Komisji Ustawodawczej podkreślił, że na te, i wiele jeszcze innych pytań, będzie można znaleźć odpowiedzi śledząc posiedzenie komisji i obrady Senatu. - Mogąc zobaczyć jak w Senacie pracujemy nad ważnymi przepisami prawa, szanując głosy i opinie wszystkich, i robiąc co w naszej mocy, żeby te przepisy były mądre i przemyślane, rozwiązujące problemy i wychodzące naprzeciw oczekiwaniom państwa - obywateli - oświadczył Kwiatkowski.

Wcześniej we wtorek, Centrum Informacyjne Senatu poinformowało PAP, że na środowe obrady senackiej Komisji Ustawodawczej zaproszono ogólnopolskie organizacje zajmujące się ochroną zwierząt, a także skupiające przedsiębiorców, pracodawców i rolników. Rozpoczęcie posiedzenia komisji zaplanowano w środę na godz. 11. Komisja zbierze się w sali obrad plenarnych Senatu.

Jak przypomniano, przewidziane jest, że Senat rozpatrzy nowelizację ustawy o ochronie zwierząt na planowanym na dwa dni posiedzeniu, które rozpocznie się we 29 września.

Uchwalona w ubiegły piątek w Sejmie nowela autorstwa PiS wprowadza zakaz hodowli zwierząt na futra i wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych, ogranicza ubój rytualny tylko do potrzeb lokalnych związków religijnych, zwiększa kompetencje organizacji pozarządowych, wprowadza częstsze kontrole schronisk i zabrania trzymania psów na krótkich łańcuchach.

Nowelizacja ma wejść w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem m.in. przepisów dotyczących zakazu chowu zwierząt na futra, a także ograniczających ubój rytualny - które mają wejść w życie po upływie 12 miesięcy. Z kolei przepisy dotyczące m.in. zakazu trzymania zwierząt domowych na stałe na uwięzi mają wejść w życie po 6 miesiącach od ogłoszenia.

We wtorek o kwestii senackich prac nad tą nowelizacją marszałek Senatu Tomasz Grodzki rozmawiać będzie z prezydentem Andrzejem Dudą. Marszałek Senatu powiedział w poniedziałek PAP, że nowela z pewnością wymaga poprawek. Dodał, że jeżeli będzie trzeba, to okres prac nad tą nowelą zostanie w Senacie wydłużony poza najbliższe posiedzenie izby.