Według RMF FM, w nowym rządzie będzie 14 ministerstw (do tej pory były 22 resorty). Pojawi się też czterech wicepremierów - Piotr Gliński, Jacek Sasin, Jarosław Kaczyński i Jarosław Gowin. Lider Porozumienia przejmie kontrolę nad resortem rozwoju, do którego dodano - wydzielony z ministerstwa rodziny - resort pracy.

Reklama

Na stanowiskach szefów nowych resortów pojawią się też dwa nowe nazwiska - Grzegorz Puda, wiceminister funduszy regionalnych zastąpi Jana Krzysztofa Ardanowskiego na stanowisku ministra rolnictwa, a Przemysław Czarnek stanie na czele ministerstwa, które powstanie po połączeniu resortów nauki i edukacji. To kontrowersyjna kandydatura, ze względu na jego komentarze podczas wyborów prezydenckich.

Poseł Przemysław Czarnek z PiS brał udział w kampanii wyborczej prezydenta Dudy. Po jego kontrowersyjnych słowach o LGBT zniknął jednak ze sztabu. Brońmy rodziny przed tego rodzaju zepsuciem, deprawacją, absolutnie niemoralnym postępowaniem. Brońmy nas przed ideologią LGBT i skończmy słuchać tych idiotyzmów o jakichś prawach człowieka czy jakiejś równości. Ci ludzie nie są równi ludziom normalnym i skończmy wreszcie z tą dyskusją – mówił podczas kampanii wyborczej Czarnek. Spacerowanie z dzieckiem po ulicy to prawo człowieka, a bieganie z genitaliami na wierzchu żadnym prawem człowieka nie jest. I żadnej równości tu nie ma - powiedział Czarnek w rozmowie z Onetem, komentując z kolei swoją wypowiedź w "Studiu Polska".

Po kryzysie w Zjednoczonej Prawicy Czarnek był też przymierzany jako następcę Zbigniewa Ziobry na stanowisku ministra sprawiedliwości.

Jeszcze w tym tygodniu oficjalnie ma zmiany ogłosić premier, a nominacje zostaną wręczone w przyszłym tygodniu.