Jabłoński zauważył, że w uwagach, jakie szef izraelskiej dyplomacji poczynił po przyjęciu w środę przez Sejm nowelizacji, padły słowa "negacja Holokaustu" (Holocaust denial). "Jesteśmy głęboko oburzeni takim doborem słów i zdecydowanie odrzucamy fałszywe oskarżenie. To źle motywowana próba pozyskania poparcia politycznego w kraju, oderwana od rzeczywistości i natury samej ustawy" - głosi tweet wiceministra.

Reklama

"Polska zdecydowanie potępia instrumentalne wykorzystywanie tragedii milionów Żydów podczas II wojny światowej w obecnym dyskursie politycznym, podobnie jak wrogie ataki na nasz kraj" - napisał Jabłoński.

Reklama

Co napisał szef izraelskiego MSZ?

Minister spraw zagranicznych Izraela Jair Lapid skrytykował w środę wieczorem na Twitterze fakt przyjęcia przez polski parlament nowelizacji Kpa, która - według niego - uniemożliwia wszczęcie postępowania w sprawie odebranego przed laty mienia. Polska wie co należy zrobić, odrzucić to prawo - napisał."Potępiam przyjętą dziś ustawę polskiego parlamentu, która uderza w pamięć o Holokauście i prawa jego ofiar" - oświadczył Lapid.

Zapowiedział też, że "Izrael nie pójdzie na kompromis nawet w sprawie przecinka, jeśli chodzi o pamięć o Holokauście". "Będę nadal sprzeciwiać się wszelkim próbom pisania historii na nowo oraz promowania kompromisów i ustępstwa kosztem Holokaustu narodu żydowskiego i praw ofiar Holokaustu. Polska wie, co należy zrobić, uchylić prawo" - oznajmił Lapid.

Sejm przyjął w środę jedną z poprawek Senatu do nowelizacji Kodeksu postępowania administracyjnego dotyczącej możliwości kwestionowania ważności decyzji administracyjnych związanych z m.in. reprywatyzacją. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.