Rzecznik podkreślił, że stronie rosyjskiej zależy, by był to konkurs wspólny, międzynarodowy. "Czekamy na propozycje Polski. Niedawno (27 sierpnia - PAP) był u nas ambasador Polski Jerzy Bahr. Temat ten był poruszany" - dodał.

Reklama

Jewsiejenkow przekazał, że sprawa wspólnego konkursu na projekt pomnika ofiar katastrofy pod Smoleńskiem miała też być jednym z tematów czwartkowych rozmów szefów MSZ Rosji i Polski, Siergieja Ławrowa i Radosława Sikorskiego w Warszawie.

O upamiętnieniu ofiar katastrofy polskiego samolotu prezydenckiego z gubernatorem obwodu smoleńskiego Siergiejem Antufjewem w maju rozmawiał już p.o. prezydenta RP Bronisław Komorowski. Antufjew oświadczył wtedy, że prace można będzie rozpocząć, gdy tylko zostaną wyjaśnione przyczyny tragedii. Zapowiedział też, że Polska zostanie zaproszona do udziału w tym przedsięwzięciu.

O budowie pomnika upamiętniającego ofiary Antufjew w czerwcu rozmawiał także z ministrem kultury Federacji Rosyjskiej Aleksandrem Awdiejewem, który w tym celu przyjechał do Smoleńska. Odwiedził wówczas także zespół memorialny w pobliskim Lesie Katyńskim, którego częścią jest Polski Cmentarz Wojenny.

Z inicjatywą wzniesienia pomnika na miejscu katastrofy polskiego Tupolewa już kilka dni po tragedii wystąpiła Duma (parlament) Obwodu Smoleńskiego. Deputowani zaznaczyli, że decyzje w tej sprawie powinny podjąć wspólnie Rosja i Polska.

Swój projekt takiego pomnika przygotowali już pracownicy lotniska Siewiernyj. Proponują oni, by stanął około 300 metrów od progu pasa, w miejscu, gdzie leżało najwięcej fragmentów maszyny.

10 kwietnia w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria. Polska delegacja leciała do Katynia na uroczystości państwowe upamiętniające 70. rocznicę mordu NKWD na polskich oficerach.