Jego rodzice Randy i Amy Loughner po strzelaninie zabarykadowali się w swoim domu na przedmieściu Tucson. Jeden z sąsiadów, którego wpuścili do siebie, powiedział telewizji ABC News, że oboje są kompletnie załamani. 22-letni Jared jest ich jedynym synem.

Reklama

Nie przyszli jednak do sądu na jego pierwsze przesłuchanie w poniedziałek. We wtorek lokalne media podały, że ojciec Jareda, Randy, złoży tego dnia pierwsze oświadczenie na temat masakry.

Amy Loughner pracowała w administracji miejscowego hrabstwa Pima i obecnie jest na emeryturze. Jej mąż nie pracuje, zajmuje się pracami domowymi, a w wolnych chwilach reperuje samochody.

Sąsiedzi opisują Loughnerów jako rodzinę raczej izolującą się od innych. Niektórzy uznali nawet, że "gardzili" oni innymi i określili rodzinę jako "dysfunkcjonalną". Zwracają uwagę, że problemy wychowawcze z Jaredem musiały się pojawić już dawno, gdyż jako dziecko często nie był on wypuszczany z domu.

Jared już w szkole budził lęk rówieśników i nauczycieli - zachowywał się dziwnie i agresywnie. Z college'u usunięto go kierując na badania psychiatryczne. Do wojska go nie przyjęto z powodu podejrzeń, że zażywa narkotyki.

Reklama

Jak się okazało, zabójca prawdopodobnie od dawna planował atak na kongresmenkę Giffords. W 2007 r. otrzymał od niej list z podziękowaniami za obecność na jej wiecu.

W internecie Loughner publikował swoje wypowiedzi, świadczące o obsesji, że rząd chce kontrolować umysły obywateli. Zdaniem obserwatorów, jego zachowanie dowodziło, że cierpiał na chorobę umysłową. Wyznaczona przez sąd adwokatka Jareda, Judy Clarke, zamierza go bronić używając argumentu, że działał w stanie niepoczytalności.