Szef Pentagonu składał tego dnia wyjaśnienia przed komisją Kongresu w związku z debatą w sprawie uchwalenia budżetu.

Reklama

Biały Dom oświadczył w tym tygodniu, że prezydent Barack Obama nadal zamierza zamknąć to więzienie, krytykowane przez obrońców praw człowieka w USA i w innych krajach.

Obama obiecywał już jednak, że zamknie Guantanamo do końca pierwszego roku swej prezydentury. 20 stycznia upłynęły dwa lata, od kiedy pełni urząd, a więzienie nadal funkcjonuje - przetrzymywanych jest tam obecnie 172 więźniów.

Kolejnym sygnałem, że może być otwarte jeszcze długo, była wypowiedź dyrektora CIA Leona Panetty w środę przed senacką Komisją ds. Wywiadu.

Zapytany, co zrobią władze, gdyby udało się schwytać szefa Al-Kaidy Osamę bin Ladena lub jego zastępcę Ajmana al-Zawahiriego, Panetta odpowiedział, że zostaną oni najprawdopodobniej przewiezieni do bazy amerykańskiej w Bagram w Afganistanie, a stamtąd do Guantanamo.

Plany zamknięcia więzienia w Guantanamo napotkały poważne trudności, gdyż rząd USA doszedł do wniosku, że nie można wypuścić wszystkich przetrzymywanych tam aresztantów na wolność, a nie udało się ich umieścić gdzie indziej.

Tylko część więźniów przyjęły niektóre kraje sojusznicze, a Kongres stanowczo sprzeciwił się przetransportowaniu ich do USA.