Osiem z 11 ugrupowań politycznych na Madagaskarze, przy poparciu Wspólnoty Rozwoju Afryki Południowej (SADC), zainicjowało w środę plan działania. Uzgodniono powołanie nowego premiera, którego kandydatura ma być przedstawiona przez partie polityczne, oraz utworzenie nowego rządu na tej czwartej co do wielkości wyspie na świecie

Reklama

Nowa mapa drogowa przewiduje pozostanie u władzy prezydenta Rajoeliny do czasu wolnych i uczciwych wyborów i wyznaczenia nowego premiera.

"Będziemy znali nazwisko nowego premiera najpóźniej na początku przyszłego tygodnia. Osoba ta utworzy nowy rząd" - powiedział Rajoelina, który jest najmłodszym prezydentem w całej Afryce.

Rajoelina, były burmistrz stolicy kraju, Antananarywy, przejął władzę w marcu 2009 roku w wyniku zamachu stanu. Przy poparciu wojska i po trwających prawie dwa miesiące protestach zmusił do rezygnacji ze stanowiska i opuszczenia kraju prezydenta Marca Ravalomananę, którego oskarżał o defraudację środków publicznych i zaprowadzanie rządów dyktatorskich. Niekonstytucyjne przejęcie władzy nie zostało uznane przez społeczność międzynarodową i doprowadziło do kryzysu politycznego na wyspie.

Reklama

SADC wielokrotnie wzywał Rajoelinę do ustąpienia, jednak większość malgaskich partii politycznych zgodziła się na uznanie Rajoeliny jako tymczasowego prezydenta do czasu wyborów.

Na razie nie ustalono terminu nowych wyborów prezydenckich. Niezależna komisja wyborcza i przedstawiciele ONZ mają wyznaczyć ich datę, biorąc pod uwagę sytuację w kraju.