"Times" poszerza ten zakres oczekiwań od Tuska, wyjaśniając w podtytule: Polski premier to właściwy człowiek, by zaostrzyć odpowiedź Unii wobec Rosji. "Times" przypomina, że Donald Tusk to nie brukselski aparatczyk, jak Jean-Claude Juncker, nie podziela jego zapędów federacyjnych i lepiej rozumie państwa pozostające poza strefą euro.

Reklama

Tusk to również typ wolnorynkowego biznesmena, czego dowiódł w stanie wojennym, kiedy po wyrzuceniu z pracy założył firmę czyszczenia i malowania kominów fabrycznych - pisze "Times". Może jako prezydent Unii spojrzałby też szerzej, nie z wąskiej, polskiej perspektywy, na problemy, jakie sprawia innym masowa imigracja.

Jedyny kłopot to, że wybór Tuska na prezydenta Unii zmniejszyłby szanse na obsadzenie w roli szefa unijnej dyplomacji prężnego i nieprzebierającego w słowach Radka Sikorskiego - martwi się "Times" - albo Bułgarki Kristaliny Georgiewej.

Bo ktokolwiek miałby obsadzić to stanowisko, musi być świadom zagrożeń ze strony ekspansywnej Rosji. Unia powstała po to, by nowa wojna w Europie była nie do pomyślenia. Następna generacja przywódców musi spełnić tę historyczną misję - konkluduje "Times".

CZYTAJ TAKŻE: Europejskie nie chcę, ale muszę premiera>>>

Reklama