Redakcja powołuje się na dokument, który w okresie od 4 do 12 lutego 2014 roku miał trafić na Kreml. Dziennik przypuszcza, że autorem notatki mógł być oligarcha Konstantin Małofiejew - jeden z rosyjskich biznesmenów wspierających finansowo krymskich i donieckich separatystów.

Reklama

Tajemniczy dokument zawiera siedem punktów, koncentrujących się na sytuacji społeczno-politycznej Ukrainy i ewentualnych działaniach Rosji. W punkcie pierwszym zwrócono uwagę na polityczne i moralne bankructwo prezydenta Janukowycza i jego rządzącej rodziny podkreślając, że Unia Europejska chce to wykorzystać, aby "połknąć" Ukrainę.

Dalej autor pyta, czy Rosja jest gotowa wziąć udział w takiej intrydze. W drugim punkcie znalazła się sugestia dla władz Rosji, aby włączyły się w międzynarodową intrygę, zapobiegając utracie terytorialnej integralności Ukrainy, a jednocześnie zabezpieczając rosyjskie interesy w tym kraju.

W punkcie trzecim wspomniano o integracji Krymu i obwodów południowo-wschodniej Ukrainy z Rosją. Mechanizm aneksji miałby odpowiadać międzynarodowym, a szczególnie unijnym normom.

W kolejnych punktach autor zaznacza, że Rosja musiałaby stworzyć odpowiednią otoczkę polityczno-prawną - tak, aby uprawomocnić ten proces i moralnie uzasadnić.

Reklama

Dodaje też, że Rosja powinna zaaranżować na Ukrainie akcję na rzecz federalizacji, wykorzystując do celów propagandowych ukraińskie media. Podsumowując treść dokumentu "Nowaja Gazieta" stwierdza, że rekomendacje autorów, dotyczące przejęcia przez Rosję części terytorium Ukrainy, zostały zrealizowane w praktyce.

ZOBACZ TEŻ: Wielka Brytania wysyła żołnierzy na Ukrainę. Będą szkolić ukraińskie wojsko>>>