Reklama

Już same wybory są w Arabii Saudyjskiej rzadkością. Dzisiejsze to trzeci przypadek w historii, kiedy mieszkańcy sunnickiego królestwa idą do urn. Pierwszy raz uczestniczą w nich także kobiety. Oczywiście, poparłam kandydatkę-kobietę. To dla nas wspaniała wiadomość i nadzieja, że w przyszłości kobiety będą uczestniczyć we wszystkich sferach życia publicznego - mówiła jedna z głosujących w Rijadzie Dżawaher.

W wyborach lokalnych startuje niemal 6 tysięcy mężczyzn i prawie tysiąc kobiet. Także wśród uprawnionych do głosowania przewagę mają mężczyźni - zarejestrowało się ich 1 milion 300 tysięcy, a kobiet 10 razy mniej. Saudyjskie aktywistki podkreślają jednak, że to dobry początek walki o swoje prawa.

Decyzję o udziale kobiet w wyborach podjął zmarły w ubiegłym roku król Abdullah. To także on mianował 30 Saudyjek do swojej rady doradczej.

Arabia Saudyjska to monarchia, w której obowiązuje muzułmańskie prawo szariatu. Kobiety mają wyraźnie ograniczoną rolę w społeczeństwie. To jedyne państwo, gdzie kobietom nie wolno prowadzić samochodów.

Reklama