Nie ma już innego rozwiązania niż +dwa państwa+. Czy ktoś to akceptuje, czy nie, sprawa federacji nie wchodzi w grę – powiedział w środę Erdogan, cytowany przez agencję Reutera. Tylko pod takimi warunkami możemy usiąść do rozmów w sprawie Cypru – dodał.

Reklama

Jak przypomina Reuters, w poniedziałek liderzy Grecji i Cypru oświadczyli, że rozważają jako dopuszczalne rozwiązanie wieloletniego sporu jedynie umowę pokojową opartą na rezolucjach ONZ. Takie rozwiązanie wyklucza powstanie na Cyprze dwóch państw, popieranego przez Ankarę i Turków cypryjskich. W marcu planowane są negocjacje w tej sprawie pod auspicjami ONZ. Mają do nich zostać zaproszeni przedstawiciele obu cypryjskich społeczności oraz ministrowie spraw zagranicznych Grecji, Turcji i Wielkiej Brytanii – podaje Reuters.

Według Erdogana oświadczenia rządów Grecji i Cypru świadczą o tym, że ignorują one władze TRCP (uznawanego tylko przez Ankarę).

O co chodzi w sporze o Cypr?

Organizacja Narodów Zjednoczonych od lat bezskutecznie stara się o unormowanie sytuacji na Cyprze, podzielonym od czasu inwazji tureckiej w 1974 r., która nastąpiła po progreckim zamachu stanu. Na północnych zajętych przez Turcję terenach wyspy powstała TRCP, zamieszkana przez Turków cypryjskich; będący członkiem Unii Europejskiej Cypr jest zamieszkany głównie przez Greków cypryjskich.

Podział Cypru jest też jednym z głównych źródeł sporów między uwikłanymi w ten konflikt Grecją i Turcją - pisze agencja Reutera, dodając, że ostatnio między tymi krajami doszło do zaostrzenia konfliktu o wytyczenie granic morskich i eksploatację podmorskich złóż surowców we wschodniej części Morza Śródziemnego.

just/ tebe/