Propozycja strony polskiej, by Patrioty z Niemiec rozmieścić w zachodniej Ukrainie była bardzo dobra. To mogłoby zagwarantować bezpieczeństwo nie tylko zachodu Ukrainy, lecz i Europy oraz państw NATO – wskazał.

Reklama

Musijenko przypomniał, że propozycje stworzenia zintegrowanego systemu obrony przeciwlotniczej Ukrainy omawiane były m.in. podczas spotkań grupy koordynacyjnej w sprawie dostarczania pomocy wojskowej dla Ukrainy w Ramstein.

W październiku przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów amerykańskiej armii, (generał Mark) Milley mówił, że Stany Zjednoczone i Ramstein pomogą Ukrainie w stworzeniu zintegrowanego systemu obrony przeciwlotniczej z rakietami o różnym zasięgu, co przewiduje m.in. Patrioty – zaznaczył ekspert.

Niestety, Niemcy podjęły decyzję, że mogą przekazać te systemy tylko Polsce, ale sądzę, że Ukraina będzie kontynuować działania, by przekonać partnerów, że potrzebujemy tych Patriotów. Dlatego, że jest to również gwarancja bezpieczeństwa i Niemiec – podkreślił.

Reklama

Musijenko ocenił, że dzięki Patriotom uderzenia rakietowe Rosji w infrastrukturę cywilną Ukrainy byłyby mniej bolesne dla społeczeństwa jego kraju.

Dzięki nim procent strąconych rakiet rosyjskich będzie się zwiększał, a w wyniku tego odsetek zniszczonych obiektów infrastruktury i ludzi, którzy cierpią, będzie się zmniejszał – oświadczył szef kijowskiego Centrum Badań Wojskowych i Prawnych w rozmowie z PAP.

Patrioty jednak w Polsce

We wtorek wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak napisał na Twitterze, że po rozmowie z niemieckim ministerstwem obrony z rozczarowaniem przyjął decyzję o odrzuceniu wsparcia dla Ukrainy. - Przystępujemy więc do roboczych ustaleń ws. umieszczenia wyrzutni Patriot w Polsce i wpięcia ich w nasz system dowodzenia - oświadczył.

Reklama

20 listopada minister obrony Niemiec Christine Lambrecht zaproponowała wsparcie dla Polski obejmujące systemy obrony przeciwlotniczej Patriot i myśliwce Eurofighter, które strzegłyby polskiej przestrzeni powietrznej.

Eksplozja w Przewodowie

Stało się to po tym, gdy 15 listopada siły rosyjskie prowadziły zakrojony na szeroką skalę atak rakietowy na Ukrainę. We wsi Przewodów w woj. lubelskim, blisko granicy polsko-ukraińskiej, spadła wówczas rakieta; w wyniku jej eksplozji zginęło dwóch Polaków.

Jak później informowały polskie władze, była to najprawdopodobniej rakieta ukraińskiej obrony powietrznej; podkreślono, że wszystko wskazuje na to, że sytuacja ta była wynikiem nieszczęśliwego wypadku.

Jak to było z Patriotami

21 listopada minister Błaszczak poinformował, że z satysfakcją przyjął propozycję niemieckiej minister obrony. Zapowiedział wówczas, że podczas rozmowy telefonicznej ze stroną niemiecką zaproponuje by system stacjonował przy granicy z Ukrainą.

23 listopada szef MON poinformował, że zwrócił się do strony niemieckiej, aby proponowane Polsce baterie Patriot zostały przekazane Ukrainie. Jak uzasadniał, "to pozwoli uchronić Ukrainę przed kolejnymi ofiarami i blackoutem i zwiększy bezpieczeństwo naszej wschodniej granicy".

Dzień później niemiecka minister obrony stwierdziła, że proponowane Polsce Patrioty są częścią zintegrowanej obrony powietrznej NATO, co oznacza, że mają zostać rozmieszczone na terytorium NATO. Dodała, że jakiekolwiek użycie ich poza terytorium Sojuszu wymagałoby wcześniejszych rozmów z NATO i sojusznikami.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński oceniał, że wyrzutnie Patriot przydadzą się w tym miejscu, gdzie rzeczywiście będą używane. Według niego rakiety z ukraińską obsługą na terenie zachodniej Ukrainy dobrze by zabezpieczały Polskę i jednocześnie byłyby rzeczywiście używane w bardzo dobrym celu, jakim jest ochrona infrastruktury ukraińskiej i jej obywateli.

Również szef MON mówił w ubiegłym tygodniu w Sejmie, że "osiem wyrzutni systemu Patriot, bo o ośmiu wyrzutniach systemu Patriot mówią Niemcy, najlepiej sprawdziłoby się na zachodniej Ukrainie". - Taką rekomendację otrzymałem od oficerów wojsk przeciwrakietowych i przeciwlotniczych - zaznaczył Błaszczak. Jak przekonywał, taka lokalizacja "stanowi ochronę polskiej granicy i jednocześnie terytorium Ukrainy przed rakietami niosącymi potencjalne zagrożenie".

Premier Mateusz Morawiecki powiedział pod koniec listopada, że Polska rozważy wariant przyjęcia niemieckich zestawów Patriot, jeśli Niemcy nie przekażą ich Ukrainie. Ale, jak dodał, "zwracamy uwagę na to, że przecież nikt nie chce pozyskiwać sprzętu po to, by on stał".

Również pod koniec listopada kanclerz Niemiec Olaf Scholz, cytowany przez agencję Reutera, powiedział, że oferta dostarczenia niemieckich systemów obrony powietrznej Patriot Polsce, jest nadal aktualna. O aktualności propozycji zapewniła wówczas także minister Lambrecht w wywiadzie dla "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

Polska jest szczególnie narażona - stało się to jasne podczas tragicznego ataku rakietowego z dwiema ofiarami śmiertelnymi. Ważne było i jest dla mnie wspieranie Polski jako dobrego sąsiada i bliskiego sojusznika w tych trudnych czasach. Stąd ta oferta - nadzór i obrona powietrzna z Eurofighterami i Patriotami. Podtrzymujemy naszą ofertę - zapewniła.

Z Kijowa Jarosław Junko