Rozpowszechniana jest informacja o zaplanowanej na 24 lutego dużej ofensywie Rosji. Wywiad wojskowy Ukrainy informuje, że Rosja już zaczęła ofensywę na pełną skalę 24 lutego zeszłego roku, która dziś jest kontynuowana - powiedział przedstawiciel wywiadu. Według naszych danych dowództwo rosyjskie nie ma wystarczających zasobów do działań ofensywnych na szeroką skalę - podkreślił.

Reklama

Rosja - ocenił - stawia sobie za cel osiągnięcie jakiegokolwiek taktycznego sukcesu na wschodzie Ukrainy. Zdaniem HUR w najbliższych tygodniach Rosja planuje aktywizację działań na wschodzie Ukrainy, a teraz stara się wykryć słabe miejsca obrony ukraińskiej.

Rosja próbuje wznowić produkcję pocisków

Zdaniem przedstawiciela HUR Rosja wykorzystała ponad 80 proc. swoich pocisków rakietowych o wysokiej precyzji. Próbują wznowić produkcję, ale im się to na razie nie udaje - powiedział Czerniak.

Prognoza, że w pierwszych miesiącach br. rozpocznie się ofensywa na froncie, powtarzana jest przez komentatorów od dłuższego czasu, przy czym oceniają oni, że ofensywę podjąć mogą obie strony. Według amerykańskiego Instytutu Studiów nad Wojną (ISW) Rosjanie już faktycznie zaczęli ofensywę w obwodzie ługańskim, choć nie w formie szerokiego ataku. Świadczy o tym - według analityków - zaangażowanie do walk znaczących elementów trzech dywizji rosyjskich i wzmocnienie tempa operacji rosyjskich. W obwodzie ługańskim inicjatywę przejęły wojska rosyjskie, kończąc okres trwający od sierpnia 2022 roku, gdy miały ją siły ukraińskie - uważa ISW.