Według policji do wypadku doszło we wtorek wieczorem w mieszkaniu przy pl. Tysiąclecia w Ostródzie. Matka z 14-miesięcznym synem przyszła w odwiedziny do swojego konkubenta, ojca dziecka. W mieszkaniu znajdował się pięcioletni mieszaniec amstaffa. Zwierzę, należące do odbywającego karę więzienia brata gospodarza, zostało na czas wizyty zamknięte w łazience. Dziecko raczkowało po podłodze. Według domowników pies wydostał się z pomieszczenia i zaatakował dziecko. W wyniku pogryzienia chłopiec ma rozległe, głębokie obrażenia twarzy.

Reklama

Policję zawiadomiła babcia dziecka. "Ustalamy okoliczności zdarzenia. Nie sposób jeszcze przesądzić, czy rodzice zapewnili dziecku właściwą opiekę. Na razie wiadomo tylko tyle, że wszyscy przebywający w tym czasie w mieszkaniu byli trzeźwi - powiedział podkom. Radosław Synowiec z ostródzkiej policji.

Policja poinformowała również, że ojciec dziecka był w przeszłości karany "za udział w bójce i szczucie psem rasy amstaff". Sąd skazał go na 9 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata.

Pogryziony chłopiec trafił do Szpitala Dziecięcego w Olsztynie. Jak poinformował PAP ordynator oddziału chirurgii dr Wojciech Choiński, stan małego pacjenta jest poważny. Dziecko straciło dużo krwi, być może niezbędna będzie transfuzja. Ma rozległe uszkodzenia twarzy, ubytki tkanki warg i nosa. Prawdopodobnie po wypadku pozostaną trwałe blizny.

Zdaniem ordynatora podobne przypadki są nagminne. "Nie ma tygodnia, żeby do naszego szpitala nie przywieziono dziecka z obrażeniami twarzy lub kończyn, powstałymi w wyniku pogryzień przez psy" - powiedział lekarz.

Wyjaśnieniem okoliczności tragedii w Ostródzie zajmie się tamtejsza prokuratura. "Czekamy jeszcze na materiały zebrane przez policję. Śledztwo będzie prowadzone prawdopodobnie w kierunku nieumyślnego spowodowania ciężkich obrażeń ciała" - powiedział Prokurator Rejonowy w Ostródzie, Zdzisław Łukasiak.

Ostródzki powiatowy lekarz weterynarii, Andrzej Jankowski powiedział, że pies, który pogryzł chłopca, zostanie zabrany do lecznicy na obserwację.