Według naszych informacji gigant z branży IT wyda w środę specjalne oświadczenie, które jest elementem ugody z United States Securities and Exchange Commission - czyli amerykańską komisją giełd i papierów wartościowych. Przyzna się do korupcji - a w przypadku polskiej filii do braku właściwego nadzoru nad jej funkcjonowaniem.

Reklama

>>>Pełen wykaz łapówek dla głównego bohatera infoafery. LISTA

Rozważane jest nawet rozwiązanie polskiego oddziału firmy i w jego miejsce stworzenie filii, która będzie miała tylko kompetencje sprzedażowe bez większych inwestycji.

HP wybrało formę ugody by zakończyć ciągnący się od kilku lat dyskredytujący firmę w oczach całego świata proces. Dowody także te przedstawione przez Polską stronę były na tyle mocne, że uznano że nie ma już możliwości wybronienia się przed oskarżeniami – mówi nam jeden z urzędników odpowiedzialnych za informatyzację największych instytucji państwowych.

Reklama

>>>Kulisy wielkiej infoafery. Urzędnik zeznaje o łapówkach z USA. NEWS DGP

Czeka nas trzęsienie ziemi, szczegółów jeszcze nie znamy. Stracimy najprawdopodobniej podmiotowość i prezesa. Trafimy też pod skrzydła innego oddziału np. słowackiej wobec której nie ma zarzutów tej natury – dodaje jeden z pracowników polskiego HP.

HP według śledztwa prowadzonego zarówno przez polskie CBA jak i przez służby amerykańskie miało korumpować polskich urzędników przy przetargach publicznych na systemy informatyczne.