Szef dyplomacji uważa, że obecnie toczący się na polu międzynarodowym spór o Trybunał ma trzy płaszczyzny - walki o prerogatywy między instytucjami europejskimi, konfliktu doktryn prawnych i kierunku, w jakim powinny się rozwijać kraje Europy Środkowo-Wschodniej.

Reklama

Prezes Trybunału Konstytucyjnego coraz bardziej przypomina mi ajatollaha w Iranie - powiedział Witold Waszczykowski mówiąc w Trójce o sporze dotyczący tego, kto ma większy mandat do stanowienia prawa, demokratycznie wybrana władza czy sędziowie.

Szef MSZ liczy na to, że Komisja Wenecka będzie odnosić się do prawnych, a nie politycznych aspektów sporu o Trybunał Konstytucyjny. Witold Waszczykowski mówił też jakie stanowisko przedstawi polska delegacja. - Przekaże opinię, że jest to spór polityczny wykraczający daleko poza prawo i powinien być rozwiązany w sposób kompromisowy, a nie metodami interpretacji prawa, bo może być ono interpretowane w sposób zawodny - zaznaczył.

Komisja Wenecka ma wydać opinię na temat zmian w Trybunale Konstytucyjnym na posiedzeniu, które będzie się odbywać w piątek i w sobotę.

Reklama

Wypowiedź Witolda Waszczykowskiego zdążyła wzbudzić niemałe kontrowersje. A to głównie dlatego, że słowa szefa polskiej dyplomacji padły w czasie, kiedy w Iranie toczą się rozmowy o umowie na dostawy ropy naftowej do Polski. Poza tym, 5 marca rozpoczęła się tam misja gospodarcza, przygotowana przez ministerstwo rozwoju.