- Tusk jest jednym z największych winowajców w tej sprawie. Mówię o doprowadzeniu do katastrofy, o rozdzieleniu wizyt, o działaniach na szkodę polskiego prezydenta wspólnie z władzami Rosji, czyli dogadywaniu się z władzami Rosji ponad głową polskiego prezydenta. Ale mówię też o największej jego zbrodni, czyli zdradzeniu polskich interesów po katastrofie smoleńskiej - wyjaśniała Ewa Stankiewicz w Telewizji Republika. Wedle słów szefowej stowarzyszenia "Solidarni 2010", początkowo komisje - polska i rosyjska - powołane w sprawie katastrofy smoleńskiej, pracowały wspólnie i na równych prawach. W drugim dniu po katastrofie - jak przekonuje Stankiewicz - na skutek decyzji Donalda Tuska o oddaniu śledztwa Rosjanom, polska komisja z tych prac się wycofała. - Właśnie dlatego my do dzisiaj nie mamy wraku, do dzisiaj nie mamy czarnych skrzynek, ponieważ Donald Tusk wbrew polskim interesom, działając na ich szkodę, wyraził na to zgodę, aktywnie do tego doprowadził - dowodziła dziennikarka.

Reklama

- Tu powinna być zastosowana najsurowsza z możliwych kar, być może nawet specjalnie na tę okoliczność przywrócona w polskim prawie, dlatego że to jest taka zdrada interesów narodowych, z jaką nie mieliśmy do czynienia - jeśli chodzi o skalę - od czasów Targowicy - stwierdziła Ewa Stankiewicz. Przy czym ani razy nie użyła bezpośrednio sformułowania "kara śmierci".

Na wtręt prowadzącego, że Donald Tusk jest poza polskim wymiarem sprawiedliwości, odpowiedziała, że na pewno są jakieś możliwości i powinniśmy wystąpić do organów Unii Europejskiej.

PAP / Bartłomiej Zborowski

- To jest też szkoda dla dobrze pojętej Unii Europejskiej. Nie może ktoś, kto jest przestępcą w świetle prawa państwa, które reprezentował, reprezentować Unii Europejskiej - grzmiała Stankiewicz.

Reklama

Podobne słowa - o najsurowszej z możliwych kar - Ewa Stankiewicz powtórzyła na antenie TVP Info. Wcześniej mówiła o tym również na manifestacji zorganizowanej w sobotę przez Kluby Gazety Polskiej. Wedle relacji "Gazety Wyborczej", pod ambasadą rosyjską padły już słowa wprost o karze śmierci dla Donalda Tuska. W kontekście najsurowszej z kar wymienione zostały również nazwiska: Radosława Sikorskiego, Bogdana Klicha, Bronisława Komorowskiego, Ewy Kopacz, Tomasz Arabski.