Piotr Kaczorek z Wydziału Komunikacji Społecznej CBA potwierdził, że do zatrzymań doszło m.in. w warszawskim hotelu Regent Warsaw Hotel (dawny Hyatt). Śledztwo prowadzone było pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Proceder polegał na wystawianiu fikcyjnych faktur, na podstawie których można było odpisywać koszty, prać pieniądze. Kaczorek podał, że chodziło o wielomilionowe kwoty.

Reklama

CBA podało, że organizatorem nielegalnego wytwarzania faktur był Łukasz P., którego funkcjonariusze łódzkiej delegatury CBA zatrzymali w warszawskim hotelu na gorącym uczynku, gdy przyjął blisko pół miliona złotych za fikcyjne faktury na 1,7 mln zł.

Biuro zatrzymało jeszcze 12 osób biorących udział w tym procederze, którzy korzystali bądź wystawiali fikcyjne dokumenty: właścicieli firm i spółek - 10 Polaków i dwóch obywateli Ukrainy. Agenci CBA przeszukali siedziby tych firm i biur rachunkowych, zabezpieczono dokumenty księgowe i dane komputerowe - podał Kaczorek.

Oficjalnie Łukasz P. prowadził w Warszawie firmę doradztwa gospodarczego i był prezesem założonej przez siebie fundacji - wyjaśnił Kaczorek PAP. Miał pomagać innym firmom, jak płacić mniejsze podatki, okazało się, że robił to w nielegalny sposób, ale cały proceder był trudny do wykrycia dla służb skarbowych - powiedział Kaczorek. Faktury krążyły między wieloma firmami, były rejestrowane, odpowiednio spreparowane księgowo - dodał.

Reklama

Kaczorek wyjaśnił, że Łukasz P. najczęściej sprzedawał fałszywe faktury na catering, szkolenia czy doradztwo. W procederze brała też udział firma budowlana zajmująca się robotami ziemnymi – takimi, które niełatwo wycenić i zweryfikować - poinformował. Żadne usługi nie były wykonywane, a przedsiębiorcy płacili Łukaszowi P. odpowiedni procent od wartości całej faktury.

Faktury dla firm były dla nich kosztem, dzięki czemu płacili mniejsze podatki. Na całym procederze tracił budżet państwa. CBA bada, czy nie dochodziło do tzw. prania pieniędzy - mówił.

Zatrzymani mają usłyszeć zarzuty w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie. CBA nadal pracuje nad tą sprawą - zaznaczył Kaczorek.