Prokuratura poinformowała w środę, że grupa przestępcza miała na celu popełnianie przestępstw poświadczania nieprawdy w dokumentach, doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem Skarbu Państwa poprzez nieuprawnione domaganie się zwrotu nadwyżki podatku VAT oraz wyłudzenia dotacji z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Reklama

Celem grupy miało być też podejmowanie czynności związanych z tzw. praniem pieniędzy w postaci zlecania wypłat gotówkowych oraz przelewów środków w kwocie ponad 4 mln zł pomiędzy rachunkami wielu firm, mających siedziby na terenie kraju, a także Wielkiej Brytanii i w Pakistanie.

Jak podano, w minionym tygodniu funkcjonariusze Delegatury Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Poznaniu zatrzymali w związku z tą sprawą podejrzanego o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą Szymona B., któremu uzupełniono przedstawione już w śledztwie zarzuty, a także ogłoszono nowe, w tym dotyczące prania pieniędzy. Podejrzanemu zarzucono także oszustwa podatkowe polegające na obrocie maszynami o znacznie zawyżonej wartości oraz wyłudzenie dotacji z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości na kwotę około 13 mln zł.

Na wniosek prokuratora, Sąd Rejonowy Poznań Stare Miasto w Poznaniu zastosował wobec podejrzanego tymczasowy areszt.

Prokuratura podała, że sprawa ma charakter rozwojowy i nie są wykluczone dalsze zatrzymania. Dotychczas w śledztwie zarzuty usłyszało 16 osób.