Inne
Reklama

Nie wiadomo, kiedy nowa lista zacznie obowiązywać. Konsultacje mogą potrwać co najmniej miesiąc.

"Przepraszam, że trwało to tak długo, weryfikacja listy trwała kilka miesięcy, ale mieliśmy sporo spraw do uporządkowania" - tłumaczyła opóźnienie w pracach nad listą minister zdrowia. Między innymi, jak wyjaśniła Ewa Kopacz, trzeba było usunąć 140 preparatów, dawno wycofanych z obrotu.

Na liście po zmianach brak wielu lekarstw produkowanych od niedawna. Są za to tak zwane leki generyczne, czyli tańsze zamienniki drogich preparatów.

Z decyzji resortu zdrowia ucieszą się rodzice dzieci chorych na pęcherzowe odwarstwianie naskórka. Najlżejszy dotyk przynosi chorym na to schorzenie niewyobrażalne cierpienie. Resort zdecydował, że część preparatów i środków opatrunkowych dzieci otrzymają za darmo.

Leczyć za darmo będą się także dzieci, u których stwierdzono pierwotną dyskinezę rzęsek. Choroba ta daje objawy podobne do mukowiscydozy - w drogach oddechowych zalega śluz, który powoduje,. że dziecko nie może zaczerpnąć oddechu.

Refundowane będzie także leczenie pacjentów po usunięciu trzustki.

Recepty jak banknoty

Resort zaprezentował także wzór nowych recept - które jak zapewnił wiceminister Marek Twardowski - zostały odpowiednio zabezpieczone przed fałszowaniem.

Każda nowa recepta będzie miała swój indywidualny numer zapisany w kodzie kreskowym. Po tym numerze będzie można zidentyfikować lekarza, który ją wystawił. Dodatkowo na recepcie znajdzie się znak wodny oraz włókna, które świecą pod lampą ultrafioletową - podobnie jak na banknotach.

"Papier wykorzystany do produkcji recept ma takie właściwości, że jeśli ktoś będzie chciał coś na recepcie przerobić, np. zmienić liczbę opakowań, to się odbarwi" - opowiadał Twardowski.

Resort zapewnia, że lekarze nie stracą na zmianie recept - mimo że są one świetnie zabezpieczone, mają być tańsze od dotychczasowych.