Jak zaznaczył, "drzwi ratusza dla wszystkich środowisk i mieszkańców zawsze będą otwarte". - Będzie to kadencja dla rzeszowian i z rzeszowianami - dodał.

13 czerwca w pierwszej turze przedterminowych wyborów Fijołek, przy frekwencji 54 proc., uzyskał 56,51 proc. ważnie oddanych głosów.

Reklama

- Będę chciał zaprosić wszystkich do współpracy. Wszystkich tych rzeszowian, którzy mają inne pomysły, myślą inaczej, głosowali inaczej. Będę chciał być prezydentem wszystkich rzeszowian - zadeklarował. Zauważył, że zamierza korzystać także z "propozycji i dorobku konkurentów w tych wyborach". Zapowiedział zaproszenie do współpracy klubu opozycyjnego w radzie miasta oraz swojej głównej konkurentki w wyborach - wojewody podkarpackiej Ewy Leniart. Fijołek podkreślił, że chce utrzymać powołany przez prezydenta Tadeusza Ferenca zespół parlamentarny dla Rzeszowa.

Z kolei wojewoda Leniart życzyła nowemu prezydentowi "dużo siły, wytrwałości i realizacji działań", na które oczekują mieszkańcy. - Wierzę, że będzie pan pamiętał, że Rzeszów jest stolicą regionu i ma bardzo konkretne zadania wyznaczone dla miasta wojewódzkiego. Wszelkiej pomyślności i determinacji w dążeniu do celu. I wielu sukcesów - powiedziała. Wojewoda podkarpacka wręczyła prezydentowi miasta pióro, żeby - jak stwierdziła - "dobrze się podpisywało decyzje służące rozwojowi Rzeszowa".

Gratulacje nowemu prezydentowi miasta złożyli także m.in. wicemarszałek woj. podkarpackiego Piotr Pilch, starosta powiatu rzeszowskiego Józef Jodłowski oraz w imieniu Związku Miast Polskich prezydent Sopotu Jacek Karnowski. Na uroczystości był także były prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc.

Tuż po zaprzysiężeniu wyszedł do mieszkańców

Reklama

Po zaprzysiężeniu nowy prezydent spotkał się przed ratuszem z mieszkańcami.

O fotel prezydenta Rzeszowa ubiegało się czworo kandydatów: wojewoda podkarpacka Ewa Leniart, popierana przez PiS i rzeszowski region NSZZ "Solidarność"; proponowany i konsekwentnie wspierany w kampanii przez Ferenca wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł; b. współpracownik Ferenca, wiceprzewodniczący rady miasta i szef klubu Rozwój Rzeszowa Konrad Fijołek, popierany m.in. przez PO, Lewicę, PSL i Ruch Polska 2050, a także poseł Konfederacji Grzegorz Braun.

Przedterminowe wybory w Rzeszowie zostały zorganizowane, ponieważ rządzący miastem od 2002 r. Tadeusz Ferenc 10 lutego złożył rezygnację po tym, gdy przeszedł COVID-19.