Kom. Kosiec poinformowała, że do zdarzenia doszło między wtorkowym wieczorem a środowym porankiem. Do powalenia pomnika posłużył ciężki sprzęt. Osoby bądź osoba, która tego dokonała, wjechała na cmentarz prawdopodobnie koparką przez jego nieogrodzoną część, chodnikiem.Na miejscu zdarzenia prowadzimy czynności pod nadzorem prokuratora w celu ustalenia sprawcy. Trwają oględziny. Zabezpieczony został monitoring z cmentarza - poinformowała kom. Kosiec.

Reklama

Pomnik odsłonięto w 1954

Pomnik Zwycięskiej Armii Radzieckiej, który odsłonięto w 1954 r., był pierwszym pomnikiem wzniesionym po wojnie w Koszalinie (woj. zachodniopomorskie). Przedstawiał żołnierza radzieckiego w pełnym rynsztunku z przytuloną do niego dziewczynką trzymającą w ręku gołąbka, jako symbol pokoju. Pomnik został wykonany z piaskowca i stanął na cokole na ówczesnym placu Zwycięstwa (obecny pl. Wolności) przed dawnym Urzędem Wojewódzkim. W 1998 r. został rozebrany, by 3 marca 2001 r. stanąć w nowym miejscu, na Cmentarzu Komunalnym. Ponowne odsłonięcie odbyło się z udziałem ówczesnego prezydenta miasta Koszalina Henryka Sobolewskiego.

Reklama

Po ustawieniu pomnika na cmentarzu na nowym cokole umieszczona została tablica z napisem z oryginalnego cokołu o treści: "Zwycięskiej Armii Radzieckiej wyzwolicielce odwiecznie polskiej ziemi koszalińskiej w dziesięciolecie Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej Społeczeństwo Miasta Koszalina".