Mazowiecka Krajowa Administracja Skarbowa i Centralne Biuro Śledcze Policji na polecenie Prokuratury Regionalnej w Warszawie przeprowadzili śledztwo, które wykazało, że grupa przestępcza stworzyła sieć fikcyjnych spółek, które wystawiały "puste" faktury.

Reklama

Dokumenty te miały dokumentować zakup i sprzedaż tekstyliów oraz innych towarów. Podczas jednej z kontroli w Wólce Kosowskiej służby wpadły na ślad przestępców.

Rolnicy wyłudzili miliony złotych z MRiMR

Jak zaznaczyła KAS, wyłudzenie dotacji z ARiMR jest jednak nowym wątkiem w tej sprawie.

W komunikacie służby poinformowały, że podejrzani wystawiali fikcyjne dokumenty dotyczące kosztów dla uzyskania dotacji. "Z zabezpieczonych materiałów wynika, że osoby prowadzące działalność rolniczą z terenu województwa wielkopolskiego i lubuskiego posłużyły się nierzetelnymi fakturami przy składaniu wniosków do Biura Wsparcia Inwestycyjnego ARiMR, w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, o przyznanie pomocy finansowej" - czytamy na stronie Mazowieckiej KAS.

W ten sposób mogli wyłudzić ponad 2 miliony złotych.

Mogli wyprać kilkaset milionów. Usłyszeli 65 zarzutów

Członkowie gangu zajmowali się również "praniem pieniędzy", wykorzystując rachunki bankowe do płatności walutowych za towary z Chin. W ten sposób mogli "wyprać" nawet kilkaset milionów złotych.

Wśród 65 zarzutów, jakie usłyszeli podejrzani, znajduje się między innymi udział w zorganizowanej grupie przestępczej, prania pieniędzy, oszustw podatkowych, przestępstw fakturowych oraz wyłudzeń dotacji.

Reklama

Dziewięciu zatrzymanych zostało objętych dozorem policji. Jednego tymczasowo aresztowano na 3 miesiące. Na poczet przyszłych zobowiązań zabezpieczono mienie podejrzanych – ponad 18 milionów złotych.

To nie koniec zatrzymań?

Podejrzane w sprawie są łącznie 54 osoby. Prokuratura nie wyklucza kolejnych zatrzymań, bowiem śledztwo ma charakter rozwojowy.