Polacy o zakazie eksponowania symboli religijnych

47 proc. badanych uważa, że w Polsce nie powinien zostać prowadzony zakaz eksponowania symboli religijnych w instytucjach publicznych, takich jak urzędy, szkoły, szpitale. Przeciwnego zdania jest 42 proc. ankietowanych - wynika z sondażu Instytutu Badań Pollster dla "Super Expressu".

Zdania w tej sprawie nie ma 11 proc. respondentów. Badanie zrealizowane został przez Instytut Badań Pollster w dniach 5-6 czerwca br. metodą CAWI na próbie 1031 dorosłych Polaków.

Reklama

Trzaskowski zakazał krzyży w urzędzie

Przypomnijmy, w połowie maja Warszawa jako pierwsze miasto w Polsce zakazuje krzyży w urzędzie. Ratusz podkreśla, że to miejsce neutralne religijnie.

Prezydent zawsze mówił, że urząd powinien być miejscem świeckim, ale nikt nie chce tu walczyć z tradycją - powiedziała wówczas rzeczniczka prasowa stołecznego ratusza Monika Beuth.

Zwróciła uwagę, że miasto wielokrotnie organizowało obchody, uroczystości, których elementem była msza święta. Jako przykład wskazała np. obchody Powstania Warszawskiego. - Czym innym jest natomiast sam urząd - zauważyła Beuth.

Podkreśliła, że "każdy pracownik urzędu ma prawo używać symboli religijnych, zgodnie ze swoimi przekonaniami". Jak zaznaczyła, "standardy tego nie zakazują, nie ma w nich w ogóle mowy o żadnym zakazie".