"Prezydent z wielkim niepokojem przyjmuje informacje o rosnącej liczbie ofiar oraz rannych, którzy ucierpieli w działaniach zbrojnych w Strefie Gazy" - przyznaje prezydencki minister Mariusz Handzlik. Jak dodaje, Lech Kaczyński zadeklarował też, że Polska jest gotowa włączyć się do akcji humanitarnej dla poszkodowanych cywilów.

Angażujemy się w międzynarodowe działania na rzecz zażegnania konfliktu - oświadcza prezydent. Zapewnia też, że popiera misję unijną pod przewodnictwem Czech.

>>>Przeczytaj pełny tekst oświadczenia Lecha Kaczyńskiego

"Niezmiennie popieramy prawo do istnienia państwa Izrael i potępiamy wszelkie przejawy terroryzmu" - przytacza słowa głowy państwa minister Handzlik.

Od soboty izraelskie wojska nacierają w Strefie Gazy, zajmując kolejne miasta i osiedla. Ofensywa ma zdławić bojowników Hamasu, radykalnej organizacji islamskiej, która zerwała podpisany z Izraelem rozejm i ostrzeliwała rakietami żydowskie miasta.

Wcześniej izraelskie lotnictwo przez tydzień bombardowało palestyńskie terytorium. Od 27 grudnia, gdy na Strefę Gazy spadły pierwsze bomby, zginęło co najmniej 500 Palestyńczyków, a prawie 2,5 tysiąca zostało rannych. Tylko w niedzielę, pierwszego dnia inwazji, życie straciło 47 mieszkańców Strefy Gazy.