"Proponujemy pomysł podobny do tego, który przedstawiają związki twórcze: żeby zastąpić abonament odpisem od PIT i od CIT" - stwierdził Szmajdziński w radiowej Trójce. "Używając języka premiera, w ostatnich dniach i godzinach naciskamy, przyciskamy, dokręcamy śrubę, żeby przeprowadzić rozwiązania, które ustabilizują sytuację finansową mediów publicznych. Tylko w ten sposób możemy zagwarantować stabilne finansowanie. Nie ma już wtedy abonamentu, a taki odpis nie będzie obciążać budżetów rodzinnych Polaków, w związku z tym spełniony będzie postulat Platformy" - dodał.

Projekt nowej ustawy medialnej opracowało ministerstwo kultury. Teraz w sprawie projektu toczą się rozmowy PO, PSL i SLD. Nowa ustawa zakłada likwidację abonamentu radiowo-telewizyjnego już od przyszłego roku. Zastąpiłby go Funduszu Zadań Publicznych, który zasilany byłby wpływami budżetowymi z podatku VAT od działalności medialnej. Zdaniem Szmajdzińskiego, ten pomysł będzie trudny do zrealizowania ze względu m.in. na problemy rozliczeniowe.

Szmajdziński zapewnił jednak, że SLD i PO już w przyszłym tygodniu mogą dojść do porozumienia w sprawie nowej ustawy medialnej. Wcześniej szef klubu PO Zbigniew Chlebowski zapowiedział, że jeśli do takiego porozumienia nie dojdzie, to projekt ustawy nie zostanie złożony w Sejmie