Dziennik.plPolityka

Niedziela, 27 maja 2012

Imieniny: Jana, Juliusza, Radowita

Były wiceszef MON uniewinniony po 9 latach

2010-11-08 | Ostatnia aktualizacja: 14:28 | Komentarze: 28 | skomentuj

Uniewinnienie - taki wyrok ogłosił warszawski sąd w sprawie Romualda Szeremietiewa - byłego wiceszefa MON, oskarżonego o dopuszczenie do tajemnic asystenta. Nie on, lecz ówczesny minister Bronisław Komorowski odpowiada za ochronę tajemnicy - orzekł sąd.

Pogoda

POLSKA

Niedziela 2012-05-27

temp. min 1°C max. 26°C
opady: niewielkie opady

Twoje miasto:

Program TV

Sprawdź program swojej ulubionej stacji:

Tym samym Szeremietiew - po 9 latach od rozpoczęcia śledztwa w całej sprawie - został uwolniony od winy we wszystkich zarzutach, jakie postawiono mu najpierw w mediach, a potem w prokuraturze. W lipcu 2001 r. "Rzeczpospolita" napisała, że asystent Szeremietiewa Zbigniew Farmus żądał od firm zbrojeniowych łapówek w imieniu szefa, który miał także bezprawnie dopuścić go do tajnych materiałów. Pisano też, że Szeremietiew wydawał więcej niż zarabiał; kupił m.in. okazały dom pod Warszawą.

Szeremietiew - wówczas wiceminister obrony w rządzie Jerzego Buzka - zaprzeczył zarzutom. Po publikacji został zawieszony, a potem odwołany z MON na wniosek ówczesnego szefa resortu Bronisława Komorowskiego. W marcu tego roku Szeremietiew zarzucił Komorowskiemu, że zlecił on wtedy WSI jego inwigilację. Komorowski replikował, że to normalna rzecz, iż kontrwywiad "osłania" wielkie, wielomiliardowe przetargi, poddając szczególnej kontroli ludzi, którzy je organizują.

Szeremietiew został uniewinniony z prawie wszystkich postawionych mu zarzutów, oprócz spraw przetargu na centralę telefoniczną dla MON oraz zakupu samochodów osobowych (te dwa zarzuty się przedawniły). W 2009 r. sąd skazał go na karę grzywny za bezprawne dopuszczenie Farmusa do tajemnic państwowych, a konkretnie - o to, że Farmus zapoznał się w kancelarii tajnej MON z 4 pismami z MSZ i WSI, opatrzonymi klauzulą niejawności.

Do ostatniej chwili ważyła się sprawa przesłuchania Bronisława Komorowskiego przed sądem. Prowadzący proces sędzia Piotr Ermich kilka miesięcy temu wystąpił do Kancelarii Prezydenta z pismem, w którym zwracał się o wskazanie możliwości i terminu przesłuchania głowy państwa w tej sprawie. Niedawno do sądu nadeszła odpowiedź, podpisana przez sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta Krzysztofa Łaszkiewicza. Napisał on, że przesłuchanie prezydenta nie będzie możliwe wobec tego, że jest on "najwyższym reprezentantem władzy wykonawczej" mającym nadzór zwierzchni nad państwem i wobec zasady trójpodziału władzy.

W tym stanie rzeczy sąd zamknął proces i udzielił głosu stronom. Prokuratura wnosiła o uznanie Szeremietiewa za winnego i karę grzywny. Obrona wskazywała, że to nie Szeremietiew, lecz sam minister - czyli Bronisław Komorowski, a wcześniej Janusz Onyszkiewicz, odpowiadali za ochronę tajemnic w MON, bo tak stanowi ustawa o ochronie informacji niejawnych. Adwokat Szeremietiewa Bonifacy Bąk podkreślał ponadto, że aby skazać jego klienta za przekroczenie uprawnień lub niedopełnienie obowiązków, trzeba wykazać, że działał umyślnie wiedząc, iż Farmus nie ma aktualnego certyfikatu dostępu do tajemnic - a tak nie było.

Po godzinnej naradzie sąd uniewinnił Szeremietiewa. "Jako wiceminister obrony nie odpowiadał za ochronę tajemnic. Miał prawo przypuszczać, że pracownicy kancelarii tajnej nie udostępnią niejawnych dokumentów osobie nieuprawnionej" - powiedział sędzia Piotr Ermich w uzasadnieniu wyroku. Podkreślił też, że nie ma dowodów, by Szeremietiew kiedykolwiek polecił wydać Farmusowi jakiekolwiek tajne dokumenty.

PAP Źródło: PAP
12następna »
Wypowiedzi: 28
  • ~xyz2010-11-09 10:29

    Bronisław Komorowski obiecał, że jeśli oskarżenie R. Szeremietiewa okaże się nieprawdą, to on, jako główny animator, jako ten który nasłał na swego zastępcę ludzi z WSI… ODEJDZIE Z POLITYKI, bo to sprawa jego HONORU!

    No, cóż, słowo się rzekło, kobyłka u płota. Panie Prezydencie- czekamy z zapartym tchem, jak Pan udowodni, że ma Pan honor. Bo chyba ma Pan, co? Jak Pan nie jest pewien, co to takiego, proszę sprawdzić w Wikipedii. Albo się poradzić kogoś, kto posiada jeszcze tzw. zdolność honorową. Z konieczności zatem musi być to ktoś spoza kancelarii, a nawet spoza PO.

    Przy okazji, czy osoba po utracie honoru może przyznawać i wręczać ordery? Czy Order Orła Białego nie traci nieco na wartości, wręczany przez taka osobę? No, cóż, jaki Prezydent, taki honor. I taki laureat. Po tych samych pieniądzach.

    Zatem znowu kampania wyborcza i znowu trzeba będzie zbierać podpisy dla kandydatów, oj, niedobrze, bo teraz zimno i deszczowo! Nie mógł Gajowy zrezygnować dla ratowania honoru w lecie??? Może umówmy się, ci wszyscy, co mi podpisali na wiosnę, po prostu przyjdą w umówionym miejscu i czasie i podpiszą znowu, OK? Może tak być?

    A, na koniec, ponawiam apel- pomóżmy zebrać podpisy za przeprowadzeniem referendum w kwestii Lasów Państwowych, naszych lasów. Jest już około dwustu tysięcy, potrzeba pół miliona. Link do formularza poniżej. Formularze z zebranymi podpisami należy przesłać do prof. Jana Szyszko – Stowarzyszenie na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Polski. Adres na formularzu.

    http://aleksandrachodorowska.pl/01010803.pdf

    Do ostatniej chwili ważyła się sprawa przesłuchania Bronisława Komorowskiego przed sądem. Prowadzący proces sędzia Piotr Ermich kilka miesięcy temu wystąpił do Kancelarii Prezydenta z pismem, w którym zwracał się o wskazanie możliwości i terminu przesłuchania głowy państwa w tej sprawie. Niedawno do sądu nadeszła odpowiedź, podpisana przez sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta Krzysztofa Łaszkiewicza. Napisał on, że przesłuchanie prezydenta nie będzie możliwe wobec tego, że jest on "najwyższym reprezentantem władzy wykonawczej"...

  • ~TOOSK2010-11-08 22:58

    Jaki hrabia taki honor. Łupek i tyle ...

  • ~Cicero.2010-11-08 22:05

    Słowo się rzekło, kobyłka u płota. Gdzie pozostał HONOR polskiego szlachcica, przepraszam, arystokraty??? herbu KORCZAK? Został ci on za płotem.

  • ~Sprinter2010-11-08 21:22

    Komorowski i sprawa honoru???

    Przecież on nie ma honoru i jest godny pogardy, że tak postępował ze swoim poprzednikiem.

    Za to postępowanie dla mnie Komorowski jest kanalią

  • ~XYZ2010-11-08 20:55

    Ot kolejne kłamstwa ludzi PO wychodzą na jaw.
    Ale co z tego, TVN milczy, a nawet jak cos powiedzą to zdawkowo, przecież oni nie będą tego "mało" znaczącego tematu wałkować przez 3 dni, jak np. ostatnie zwolenieni z PiSu dwóch posłanek.
    I to sie nazywa manipulacja, ludziom się segreguje i odpowiednio dawkuje informacje, wedle zapotrzebowania politycznego.
    Ten otepiały naród ma tak skutecznie zrobioną lewatywę mózgu, że słuchają a nie słyszą, patrzą a nie widzą i można by tak dużo cytować.
    Żal serce ściska, że Polską rządzą ludzie, którzy idą do władzy "po trupach".

  • ~artur2010-11-08 20:41

    Kaczyński miał rację mówiąc ,żę komoruski został prezydentem przez przypadek.

  • ~rafa2010-11-08 20:41

    Niech szlag trafi to polskie sądownictwo i tych nagrzanych sędziów! Co stało na przeszkodzie, by wyrok był grubo wcześniej - np. przed wyborami wnuka nadwołżańskiego pirata! Mądrzy wiedzieli, że komoruch kłamca, 11-dniowy magister, piąta twarz światowida i aramta w krzakach. Macie durnia za prezydenta - współczuje durniom popierającym prostytucje obywatelską!

  • ~felek2010-11-08 19:40

    A gdzie jest wulkan intelektu #2 p.t. Czuma ??? ( #1 to Palikmiot).
    To jest czlowieczek huunoru - dlatego sie zmyl z Chicago bo dluznicy go scigajom.!!! A propos...jak oni do siebie pasujom.: tusek, Palikmiot, radek(przytomnie ozeniony), hrabia - mocno szemrany, bartoszewski - omc magister,
    walesa-bezsprzecznie inteligent mocarny.!!!

  • ~fela2010-11-08 19:29

    Komoruski ma PO-honor...buuuuuuuuuuuuhaaaaaaha, wszak to kooolega
    Palikmiota !!!

  • ~Pamięć narodu za 2010 rok2010-11-08 19:21

    PO.prezydenta p.komorowski ,kiedy przeprosiny swego byłego zastępcy,kiedy dotrzyma pan danego słowa honoru ?Co do kotylionów na święto państwowe, to radze wsadzić sobie do życi , biało-czerwoną róże z kolcami ,też będzie śmiesznie

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.
Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Wiadomości Polityczne

    «