"Na pewno głównym kandydatem na przewodniczącego jest Janusz Palikot. Wybierzemy też sąd koleżeński Ruchu, a także komisję rewizyjną oraz zarząd krajowy. W kongresie weźmie udział ponad 160 delegatów, którzy z różnych okręgów wyborczych wystartują w wyborach z list Ruchu" - powiedział PAP rzecznik prasowy Ruchu Palikota Paweł Jasiński.

Zaprezentowany zostanie także program Ruchu. "Przedstawimy treści programowe, które w zasadzie nie zmieniły się od chwili naszego powstania. Program, który opiera się m.in. na walce z biurokracją, stworzeniu tolerancyjnego państwa zaprezentuje głównie Janusz Palikot" - powiedział Jasiński.

Poinformował, że na kongresie referaty zaprezentują także: przewodnicząca Racji Polskiej Lewicy Teresa Jakubowska, liderka Porozumienia Przedsiębiorców Poszkodowanych przez ZUS Dorota Wolicka oraz członkini Grupy Inicjatywnej ds. Związków Partnerskich Yga Kostrzewa.

"Wszystkie te osoby podzielają nasze poglądy. Bo np. referat Teresy Jakubowskiej będzie na temat świeckości państwa i jego rozdzielenia od Kościoła" - podkreślił rzecznik Ruchu.

Jasiński powiedział, że kongres - który odbędzie się w warszawskim Teatrze Bajka - jest skierowany do ludzi, którzy chcą nowoczesnego państwa i normalności. "Mamy program i chcemy go zrealizować. Jestem pewien, że teatr, który może pomieścić ok. 600 osób, będzie wypełniony po brzegi" - dodał.

Zapowiadając kawalkadę samochodów, w której ma wziąć udział od 30 do 40 aut, Jasiński powiedział, że działacze Ruchu chcą pokazać mieszkańcom Warszawy, że istnieją i tworzą normalną partię.

Na początku czerwca Sąd Okręgowy w Warszawie wpisał do rejestru partii politycznych nowe ugrupowanie Ruch Palikota. Jest to już druga partia polityczna zainicjowana przez byłego polityka PO. Wcześniej - w październiku 2010 roku - zarejestrował on partię o nazwie Ruch Poparcia. Ugrupowaniu temu jednak, z powodu niedostarczenia sprawozdania finansowego do Państwowej Komisji Wyborczej, grozi wykreślenie z ewidencji partii. Sprawa ma być rozpatrzona przez sąd pod koniec lipca.