Dowódca stacjonującej w Bahrajnie V Floty USA wiceadmirał Mark Fox oświadczył w niedzielę, że poważnie traktuje irański potencjał militarny, ale że siły amerykańskie są przygotowane do stawienia czoła wszelkiej agresji Iranu w tym regionie.. Fox powiedział dziennikarzom w kwaterze głównej V Floty, że marynarka wojenna opracowała dla prezydenta USA szeroki zakres potencjalnych opcji i jest dziś gotowa przeciwstawić się każdej wrogiej akcji Teheranu.

Wiceadmirał ocenił, że siły irańskie są zdolne zadać uderzenie siłom amerykańskim w rejonie Zatoki Perskiej, ale też podkreślił, że okręty pod jego dowództwem mają prawo bronić się, jeśli zostaną zaatakowane.

USA i Izrael, główni wrogowie Iranu, nie wykluczają wojskowego uderzenia na ten kraj, jeśli dyplomacja nie przyniesie rozwiązania impasu, w jakim znalazła się kwestia irańskiego programu nuklearnego. Społeczność międzynarodowa podejrzewa Teheran o potajemne prace nad bronią atomową. Iran twierdzi, że jego program nuklearny ma cele wyłącznie cywilne, a nie budowę broni jądrowej.

Iran ostrzega, że jeśli zostanie zaatakowany, na cel weźmie Izrael i amerykańskie bazy w Zatoce Perskiej oraz zamknie cieśninę Ormuz, przez którą przechodzi duża część eksportu ropy naftowej.