Według eksperta nic nie wskazuje na to, że ukraińskie siły rządowe odniosą w najbliższych dniach, czy też tygodniach, ostateczny sukces. Wojciech Konończuk podkreśla, że separatyści otrzymują obecnie od Rosji wsparcie o skali nienotowanej od początku konfliktu. Jak dodaje, w ciągu kilku ostatnich dni do Donbasu z Rosji przeniknęło co najmniej kilkanaście czołgów i co najmniej kilkaset uzbrojonych osób. Wśród tych osób, jak zaznacza, spora część to kadrowi żołnierze armii rosyjskiej. Wojciech Konończuk zaznacza, że konflikt w Donbasie przybrał już formę wojny ukraińsko-rosyjskiej.

W opinii Wojciecha Konończuka Moskwa jest zdeterminowana, by wciąż podsycać działania wojenne w ukraińskim Donbasie i utrzymywać region pod kontrolą. Ekspert podkreśla, że dla Moskwy nie mają znaczenia ofiary wśród ludności cywilnej, zniszczenia i katastrofa humanitarna w regionie. Działania Kremla są skierowane na ciągłą destabilizację państwa ukraińskiego.

Ukraińcy wielokrotnie alarmowali że Rosja wyposaża separatystów w broń i wysyła im najemników. Ostatnio wjazd na Ukrainę transportów rosyjskiej techniki wojskowej coraz częściej dokumentują zachodni dziennikarze. Niedawno do otrzymywania takiej pomocy przyznał się szef separatystycznej Donieckiej Republiki. Kreml systematycznie zaprzecza tym doniesieniom.