Legalna aborcja dla Polek u wszystkich sąsiadów

| Aktualizacja:
X

Feministki i lewica otwierają nowy front walki o legalizację aborcji: chcą udowodnić, że obecny zakaz przerywania ciąży jest fikcją. Turystyka aborcyjna przybrała taką skalę, że kliniki w Holandii czy Niemczech uruchamiają polskojęzyczne infolinie oraz strony internetowe.

Pod koniec sierpnia w Sejmie odbędzie się wysłuchanie obywatelskie na temat turystyki aborcyjnej. Organizują je Wanda Nowicka, szefowa Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, oraz minister zdrowia w rządzie SLD Marek Balicki. – O Polkach dokonujących aborcji za granicą będą mówić lekarze z Holandii, Austrii i Wielkiej Brytanii.

Trudno dokładnie oszacować skalę tego zjawiska. Według brytyjskiego „The Sun” tylko w 2007 roku 10 tysięcy Polek przyjechało do Wielkiej Brytanii, by usunąć ciążę. W polskich mediach pojawiały się informacje o 30 tysiącach kobiet. Źródłem tych wyliczeń miała być Federacja Nowickiej, ale ona sama w rozmowie z „DGP” twierdzi, że nie dysponuje twardymi danymi. Statystyki nie istnieją, bo w europejskich klinikach kobiet nie pyta się o narodowość.
– Ale to zjawisko powszechne – zapewnia Nowicka.

Jej słowa potwierdzają lekarze pracujący za granicą. – Dzwonię z Polski w sprawie aborcji – zaczynam rozmowę z lekarzem w klinice w Prenzlau, niedaleko Szczecina. Nie próbuję nawet ukrywać, że jestem dziennikarką. Nie jest to zresztą potrzebne. – Dla Polek aborcja w Niemczech jest legalna na takich samych zasadach jak dla Niemek, czyli do 12. tygodnia i po konsultacji z psychologiem, która musi się odbyć najpóźniej trzy dni przed zabiegiem – informuje dr Janusz Rudziński, który pracuje w Prenzlau. Działa tam polska infolinia. Każdego dnia odbieranych jest 20 – 30 telefonów od Polek. – Zainteresowanie wzrasta od jakichś dwóch lat, być może wtedy w Polsce zrobiło się głośno o możliwości dokonania zabiegu za granicą – mówi dr Rudziński. Polka, która chce dokonać aborcji w tamtejszej klinice, musi przygotować 410 euro (ok. 1600 zł).


W Holandii ciążę usuwa się do 24. tygodnia. „Po zabiegu czułam się lepiej niż przed” – pisze na forum internetowym kobieta, która za 600 euro (2400zł) dokonała zabiegu aborcji w Niderlandach.

Kobiety wolą wyjechać za granicę, bo – jak twierdzi Nowicka – tam nie czują się jak przestępczynie. Poza tym zabieg jest legalny i w razie komplikacji nie muszą się obawiać prosić o pomoc. A zabieg w Polsce i w Holandii to porównywalny koszt.
Podobnie jak w Niemczech aborcja jest darmowa jedynie dla tych Polek, które mają numer ubezpieczenia zdrowotnego, czyli są legalnie zatrudnione. A o to nie jest łatwo.

Najłatwiej o ubezpieczenie w Wielkiej Brytanii, która pozostaje najczęstszym kierunkiem turystyki aborcyjnej Polek. Tam aborcję wykonuje się do 24. tygodnia. Koszt od 500 do nawet 1,5 tysiąca funtów. Polki znalazły jednak na to patent: po przyjeździe do Anglii zatrudniają się np. jako kelnerki, już nazajutrz odbierają numer ubezpieczenia.

Z wyliczeń BPAS – brytyjskiej organizacji, która finansuje niemal połowę aborcji na Wyspach w ramach ubezpieczenia – Polki stanowią aż 80 proc. cudzoziemek usuwających ciążę.

Polskie ustawodawstwo dopuszcza przerwanie ciąży jedynie w trzech przypadkach: gdy jest ona wynikiem gwałtu, zagraża zdrowiu lub życiu matki albo istnieje duże prawdopodobieństwo nieodwracalnego upośledzenia płodu.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes.
Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Udostępnij na Facebooku
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
  Powered by ContentStream
  • ~misiek
   2010-08-10 09:35
   kryptoreklama
  • ~Gienek
   2010-08-10 09:28
   Jak ktoś mądry powiedział zło jest wynikiem braku dobra. Problem polega na tym, że hierachowie kościelni z o. Rydzykiem popierają ludzi cynicznych i zakłamanych do szpiku kości, którzy specjalizują się w tematach zastępczych i pozorowaniu działań. To obowiązkiem ministra spraw zagranicznych jest wymuszenie na pozostałych państwach UE, aby wobec obywateli polskich było stosowane prawo polskie w tej sprawie na teryturium całej UE. Świetną okazją był np. traktat Lizboński, który był największą klęską polskiej dyplomacji od kilkudziesięciu lat, ale zdrajcy z PIS, PO, PSL, SLD nazwali go sukcesem.
  • ~prasowy
   2010-08-10 09:45
   Wspomóżcie rodziny i młode matki a nie oferujcie śmierci dzieci ponoć w państwie w którym ma każdy prawo do życia.
   I za 20-30 lat czeka niespotykany kryzys demograficzny!
  • ~..
   2010-08-10 10:02
   nalezy zaczac respektowac prawo i zaczac sciagac lekarzy (i pomagac kobietom)
  • ~rob
   2010-08-10 10:18
   Morderstwo to morderstwo. Nazywajmy aborcję po imieniu. dlaczego więc karać morderców dorosłych lub starców - jak sprawa skór w Łodzi.
  • ~turysta z Shenzhen
   2010-08-10 09:21
   Wszyscy tu wypowiadający się patrzą ze swojego punktu widzenia, czyli tych, którym wyskrobanie już nie grozi.
   Drugą sprawą, do któej chciałbym się odnieść to prawo. W Polsce jest takie a nie inne. Jeżeli ktoś chce kraść, niech jedzie do kraju gdzie nie jest to zabronione. Jeśli chce palić marihuanę, żuć kokę legalnie również.
   Trzecia sprawa to koszty "leczenia". Nie każcie ludziom brzydzący się morderstwem (a celowe zabójstwo jest morderstwem - i jest karane w Polsce) płacić za usuwanie ciąży, które dla podatników niekoniecznie chrześcijan jest niczym innym jak zabiciem płodu.

   Na końcu dodam, że w Chinach płód ludzki jest przyrzadzany w sosie słodko-kwaśnym, z rusztu itp. Czy o takie podejście do ciąży chodzi?
  • ~fram
   2010-08-10 08:45
   Właściwie komentarz zbędny w sytuacji kiedy zbrodnia na życiu nienarodzonym tym najslłabszym , które nie ma żadnej możliwości się obronić nazywane jest w slownictwie tych niesczęsnych pozbytych sumienia osób typu Nowicka ,Senyszyn ,Środa , Szczuka , Kofta itp. zabiegiem. Jak to łatwo powiedzić zabieg aby odci.ążyć sumienie , nie zabójstwo czy morderstwo lecz zabieg coś na wzór skaleczenia i opatrzenia palca. No cóż taki jest współczesny człowiek , podły zimny zaklamany bez poczucia winy bez refleksji nad sobą i życiem. Mieliście szczęście , mielliście cholerne szczęście że wasi rodzice kierując się właśnie sumieniem wydali was na świat za to teraz promujecie zabijanie nieiwnnych zwane cynicznie aborcją lub zabiegiem. O czasy , o obyczaje , wstydzie się indywidua typu Nowicka czy Senyszyn , brakuje wam do tańca Jarugi która niestety już wam w tym nie pomoże . A jeszcze jedno od kiedy Wielka Brytania , Austria czy Holandia są naszymy sąsiadami . Więc porównanie obecnego holokausu do zbrodni nazistowskich jest słuszne i całkowicie uzasadnione , tam też zabijanie osób chorych czy nienarodzonych w obozach koncentacyjnych odbywało się w swietle ówczesnego nazistowskiego prawa.
  • ~universe
   2010-08-10 07:15
   tam zabijesz swoje dziecko
  • ~Troska
   2010-08-10 07:05
   I znów obłuda, czy ten kraj będzie kiedyś normalny? Czy będzie się w tym kraju kiedyś żyć?
  • ~x
   2010-08-10 08:18
   Rzeznicy na start, najlepiej to robią w Rosji, całymi tysiącami i do ziemi
  AutorUwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.