Książka Magdaleny Ogórek „Lista Wächtera. Generał SS, który ograbił Kraków” ukazała się pod koniec ubiegłego roku. W rozmowie z Newserią Lifestyle Magdalena Ogórek stwierdziła, że „wokół jej książki panuje ostracyzm”, który wynika z faktu, że tego rodzaju publikacja „nie pasuje do seksistowskiego wizerunku narzuconego jej podczas kampanii prezydenckiej”. Jako winnych Ogórek wskazuje media mainstreamowe, które rzekomo najpierw zawarły ws. książki „zmowę milczenia”, a później zaczęły atakować autorkę, wykorzystując syna zbrodniarza wojennego Horsta von Wächtera.

Reklama

- To jest wizerunek seksistowski, który wynika z mizoginii redaktorów, którzy generalnie określają się jako ci liberalni, postępowi i walczący o prawa kobiet - mówi Ogórek. Jednocześnie podkreśla, że jej nowa książka jest trudno dostępna w księgarniach. - W Empiku ta książka jest nie do zdobycia. Można zdobyć np. książkę Tomasza Piątka o Antonim Macierewiczu - jest rozłożona, zawsze dwadzieścia sztuk leży, ale „Lista Wächtera” jest książką niedostępną. Czytelnicy sobie jednak radzą, znajdują ją - zaznacza publicystka.

W rozmowie z portalem wirtualnemedia.pl rzeczniczka prasowa sieci Empik Monika Marianowicz odpiera zarzuty Ogórek o blokowanie sprzedaży „Listy Wächtera”. Podkreśla, że książka nie spotkała się z zainteresowaniem klientów sieci. - Empik samodzielnie kształtuje i prowadzi swoją politykę asortymentową między innymi w oparciu o bieżącą analizę potrzeb i zainteresowań naszych odbiorców. Każdego roku na rynku ukazuje się ok. 10-12 tysięcy nowych tytułów książkowych - nie jesteśmy w stanie zmieścić wszystkich pozycji na półkach w salonach, więc konieczna jest z naszej strony selekcja. Zespół zajmujący się książkami w Empiku to ludzie z ogromną wiedzą i doświadczeniem i każdą propozycję wydawców analizują bardzo rozważnie - tłumaczy rzeczniczka.

Marianowicz zaznacza także, że jeśli dana pozycja książkowa nie cieszy się zainteresowaniem klientów i popyt na nią jest niewielki, to sprzedaż jest prowadzona wyłącznie w sklepie internetowym, który nie ma żadnych ograniczeń związanych z przestrzenią ekspozycyjną i długością półek. - Książka Pani Magdaleny Ogórek „Lista Wächtera. Generał SS, który ograbił Kraków” jest do kupienia na empik.com z dostępnością 24h i można ją zamówić do odbioru w dowolnym salonie empik w Polsce. Ta pozycja nie cieszy się jednak dużym powodzeniem wśród klientów empik.com - wyjaśnia rzeczniczka Empiku. - Pani Ogórek powołuje się w swojej wypowiedzi na książkę Tomasza Piątka i skalę jej dostępności w naszych salonach - przy czym jest to „Bestseller Empiku 2017” w kategorii Literatura faktu - tytuł rozchwytywany przez klientów, więc takie porównanie jest z gruntu nieporozumieniem - podsumowuje.