PiS opanował 170 przedsiębiorstw państwowych - twierdzi Radio Zet, powołując się na raport PO. Działacze partii zasiadają w zarządach i radach nadzorczych spółek kontrolowanych przez Skarb Państwa. Działacze najbardziej garną się podobno do spółek z branży energetycznej i paliwowej, które ma obsadzać przede wszystkim Kancelaria Prezydenta.

Reklama

Kolejnym ważnym graczem ma być Antoni Macierewicz, który w spółkach ulokował swoich współpracowników. W dokumencie można przeczytać, że swój układ w spółkach Skarbu Państwa buduje też minister Zbigniew Ziobro, który lokuje w nich osoby, z którymi współpracował w stowarzyszeniu "Katon".

Nie próżnują też lokalni działacze. Ci z okręgu wrocławskiego i legnickiego opanowali spółkę KGHM, ci z okręgu gdańskiego koncern Energa. Raport zawiera listę z konkretnymi przykładami: radny w sejmiku świętokrzyskim, który jest w radzie nadzorczej Energetyki Cieplnej Miasta Skarżyska-Kamiennej, działacz z okręgu wałbrzyskiego, który zasiada w radzie nadzorczej Jeleniogórskich Elektrowni Wodnych i tak dalej, i tak dalej.

Według twórców dokumentu, politycy PiS w obsadzaniu stanowisk nie mają oporów. Osoba powiązana z Ziobrą ma zasiadać w zarządzie Krakowskiego Parku Technologicznego, którego udziałowcem jest Mittal Steel Poland. Ta spółka jest badana przez nadzorowaną przez ministra prokuraturę w śledztwie dotyczącym prywatyzacji Polskich Hut Stali.

Reklama