"To było bardzo sympatyczne spotkanie" - mówi o spotkaniu z ministrem były dowódca GROM, któremu jutro wygasa kontrakt z armią. Od ministra dostał m.in. medal MON. Teoretycznie bezcenny - ale na Allegro warty 25 złotych.

Reklama

Polko był dowódca GROM dwa razy. Był też wiceszefem BBN. Na nowy wojskowy etat czekał przez kilka miesięcy. W lipcu ub. roku zrezygnował ze stanowiska wiceszefa BBN, gdy wyszło na jaw, że dorabiał poza pracą bez zgody swojego przełożonego - ministra Władysława Stasiaka. Będąc prezydenckim urzędnikiem, prowadził płatny wykład dla bankowców i uczył, jak dobierać współpracowników i przewodzić grupie. Wystąpił też w telewizyjnym reality show.

Propozycja od Sztabu Generalnego pojawiła się 3 listopada i nie była konkretna. Sztab przeniósł generała do tzw. rezerwy kadrowej. To poczekalnia dla osób, dla których nie ma etatu. Przydziela im się ograniczone obowiązki służbowe albo... żadnych.

Polce powierzono koordynację projektu na temat zarządzania kryzysowego w Zarządzie Planowania Operacyjnego Sztabu Generalnego. Wtedy Polko podjął decyzje o pożegnaniu z armią."Rezerwa kadrowa to taka <zamrażarka>. Siedzi się i czeka na stanowisko. Ja za nic nie odpowiadam. Zabieram głos w dyskusji. Równie dobrze mógłbym robić to jako cywil" - mówił DZIENNIKOWI w listopadzie 2009 gen. Polko.

To już trzecia podobna rezygnacja Polki w jego życiorysie. Po raz pierwszy zdjął mundur i zrezygnował z dowodzenia jednostką GROM, gdy szefem MON był Jerzy Szmajdziński (SLD). Tłumaczył, że to protest przeciwko biurokracji panującej w Sztabie Generalnym, która ogranicza rozwój GROM.

Potem Polko był doradcą prezydenta stolicy Lecha Kaczyńskiego. Po zwycięstwie PiS w wyborach prezydenckich trafił do MSWiA, a potem założył mundur i ponownie został szefem GROM.Błyskawicznie awansował z pułkownika na generała brygady, a potem - dywizji.

Po ostatnich wyborach wielokrotnie podpadł swojemu zwierzchnikowi - szefowi MON Bogdanowi Klichowi. Np. po ogłoszeniu decyzji o wycofaniu wojsk z Iraku do końca października 2008 roku,udzielił wywiadu, w którym stwierdził, że wycofanie nie jest przesądzone. Zaś po katastrofie samolotu CASA zwołał konferencję prasową, na której stwierdził, że szef MON powinien był bezpośrednio poinformować prezydenta o katastrofie samolotu. Prezydent, nie wiedząc o niej, poleciał wtedy do Chorwacji.