Kończy się kadencja Sejmu, a trzy z czterech powołanych komisji śledczych wciąż nie zakończyły działań. Nawet, jeśli im się to uda, z ich pracy niewiele wyniknie. Opłacając je wyrzucamy pieniądze w błoto.

Reklama

Komisje śledcze odbyły setki posiedzeń, podjęły dziesiątki uchwał i zapisały tysiące stron stenogramów z przesłuchań świadków. Jak szacuje „DGP”, kosztowało to podatników 2,3 mln zł.

Posłowie z tzw. komisji do spraw nacisków, która miała być sztandarową komisją tej kadencji do tropienia nacisków polityków na służby specjalne podczas rządów PiS, pracują ponad trzy lata. Zwołali w tym czasie 153 posiedzenia i podjęli aż 169 uchwał. Ale do finału prac i raportu końcowego wciąż daleko. – Skaczemy z kwiatka na kwiatek, żaden wątek nie został zakończony – mówi poseł Arkadiusz Mularczyk z PiS.

Prace tej komisji od początku kadencji kosztowały ok. 850 tys. zł. Na wynagrodzenia dla asystentów posłów wydano 429 tys. zł(asystent dostaje 2 tys. zł miesięcznie brutto), na opłacenie ekspertów tylko 286 tys. zł. Resztę – 130 tys. zł – pochłonęły dodatki dla przewodniczących komisji i ich zastępców. – To lipa na koszt podatników – kwituje Mularczyk.

Jakkolwiek oceniać by jej prace, jest i tak tańsza od najdroższej w tej kadencji komisji – do zbadania okoliczności śmierci Barbary Blidy. Pracuje ona najdłużej, bo trzy lata i dwa miesiące i do tej pory wydano na nią 940 tys. zł. Spotykała się jednak najrzadziej: na 83 posiedzeniach. W ubiegłym tygodniu przesłuchała dwóch ostatnich już ponoć świadków, w tym byłego szefa CBA Mariusza Kamińskiego.

Jej członkowie już kilka razy zapowiadali rychły koniec prac. Ostatni ogłoszony termin przypada na czwartą rocznicę śmierci byłej posłanki SLD, za półtora miesiąca. Ale i on nie jest pewny. – Jesteśmy w trakcie pisania raportu końcowego. Chcielibyśmy zdążyć do końca kwietnia, ale bardziej realny termin to czerwiec – przyznaje Danuta Pietraszewska z PO, posłanka komisji.Najbliżej finału jest komisja pracująca najkrócej, bo od lutego 2009 r. Bada sprawę zabójstwa Krzysztofa Olewnika. Kosztowała dotąd 523 tys. zł. Jej członkowie mają za sobą dwa lata pracy, w czasie których odbyli 131 posiedzeń i podjęli 12 uchwał. W przyszłym tygodniu, na zakończenie prac, komisja ma się spotkać z Danutą i Włodzimierzem Olewnikiem. – Raport końcowy, który będzie w pełni jawny, jest gotowy. Przyjmiemy go na początku kwietnia – mówi szef komisji Marek Biernacki z PO.

Następnie zapozna się z nim Sejm. Jeśli tak się stanie, komisja ds. Olewnika będzie drugą w tej kadencji po hazardowej, która przedstawi Sejmowi raport i tym samym zakończy prace. Zdaniem ekspertów komisja Biernackiego jest najbardziej profesjonalna i odpolityczniona ze wszystkich.

W pracy działających komisji więcej wydaje się na płace asystentów – w sumie ponad 1,1 mln zł, niż na ekspertyzy i doradców – 830 tys zł. Najwięcej na analizy przeznaczyła komisja ds. śmierci Barbary Blidy – 344 tys. podczas gdy komisja ds. śmierci Olewnika 197 tys. zł.

Efekty ich prac nie zależą jednak w prosty sposób od nakładów. Nawet niektórzy z posłów zasiadający w tych komisjach nieoficjalnie przyznają, że w mijającej kadencji Sejmu nie sprostali wyzwaniom, jakie przed nimi stały. Współtwórca ustawy z 1999 r. o sejmowej komisji śledczej Stanisław Iwanicki ubolewa: – Naszym założeniem było ujawnianie patologii i nieprawidłowości. Dziś to quasi-praca śledcza, z której nic nie wynika: ani wnioski legislacyjne, ani pociąganie do odpowiedzialności konstytucyjnej. I podsumowuje: szkoda pieniędzy na takie komisje.Co wyjaśniły komisje

● Pierwszą komisją śledczą po 1989 r. była komisja do zbadania afery Rywina, pracowała w latach 2003 – 2004. Zajmowała się nieprawidłowościami przy pracach nad ustawą o radiofonii i telewizji. Uznawana za jedyną komisję śledczą, której prace przyniosły efekty.

● Kolejna była komisja orlenowska. Badała okoliczności odwołania i zatrzymania przez UOP byłego prezesa PKN Orlen Andrzeja Modrzejewskiego. Jej prace ujawniły nieprawidłowości, ale ustalenia utonęły w walce politycznej. Rozgłosu nadawała jej zwłaszcza sprawa asystenta przewodniczącego Józefa Gruszki z PSL, któremu zarzucono współpracę z rosyjskim wywiadem.

Reklama

● Trzecią komisją śledczą była komisja do sprawy prywatyzacji PZU. Pracowała 8 miesięcy, bez szczególnego rozgłosu.

● Zupełną porażką okazała się bankowa komisja śledcza (miała zbadać prawidłowość przekształceń kapitałowych i własnościowych w sektorze bankowym) pracująca w poprzedniej kadencji Sejmu. Jej wyniki zakwestionował Trybunał Konstytucyjny.

● W obecnej kadencji jako jedyna z czterech komisji śledczych prace skończyła komisja hazardowa. Jednak jej raport końcowy wzbudził wiele kontrowersji, a same prace komisji zdominowały polityczne przepychanki.