Zjazd założycielski nowej partii Jarosława Gowina w warszawskim centrum EXPO. To było zwieńczenie ogólnopolskiej akcji "Godzina dla Polski" zapoczątkowanej przez byłego ministra sprawiedliwości.

Reklama
Twitter

"Rozbijanie narodu na wrogie plemiona"

Jarosław Gowin mówił m.in., że jego partia jest w stanie zmienić Polskę. Były minister sprawiedliwości opowiada się za większą wolnością gospodarczą. - Trzeba wrócić do "ustawy Wilczka" - mówił Gowin.

W swoim przemówieniu podkreślał też konieczność zaprzestania politycznych wojen między największymi polskimi partiami.

- Nie zgadzam się na politykę jałowych konfliktów, na rozbijanie naszego narodu na wrogie plemiona, tylko dlatego że służy to dwóm największym partiom politycznym - mówił lider nowego ugrupowania.

W swoim programie Polska Razem kładzie nacisk między innymi na politykę prorodzinną i wspieranie młodych przedsiębiorców. Najważniejszą wartością nowego ugrupowania ma być tradycja.

- Będziemy konsekwentnie stać na straży interesu narodowego, wymaga on żebyśmy byli w Unii Europejskiej. Nie może jednak być to unia kilku mocarstw, ani unia brukselskich urzędników. To ma być Europa wolnych ojczyzn - wygłosił Jarosław Gowin.

Kontrowersje wzbudzi zapewne wyborczy pomysł przedstawiony przez lidera nowego ugrupowania. Gowin chce promować przy tym liczbę dzieci w rodzinie. Dorośli mogliby głosować... w ich imieniu.

Gowin opowiedział się także za referendum w sprawie wejścia Polski do strefy euro.

Poza Jarosławem Gowinem liderami nowej partii mają być Paweł Kowal z PJN i Przemysław Wipler z ramienia Republikanów. Do ugrupowania Polska Razem przyłączyli się także m.in. posłowie John Godson, Jacek Żalek, Artur Zasada.

Zielone Jabłuszko, Green-PiS...

Nowa nazwa i nawiązania do Steve'a Jobsa nie pozostały bez odpowiedzi Internautów.

- Pamiętacie, jak pisałem tu ostatnio, że nie da się stworzyć głupszej nazwy partii niż Twój Ruch? Myliłem się - napisał Piotr Witwicki z 300polityka.pl. A Michał Kobosko, były naczelny "Newsweeka": - Podsumujmy najważniejsze fakty: Polska Zrazem, czyli Zielone Jabłuszko, czyli Green-PiS. Na początek nie jest źle.

A Artur Bazak dorzuca: Kopia jabłka Apple'a i nawiązywanie do Jobsa w momencie, kiedy transmisja nie działała na produktach Apple'a:).

Jarosław Kaczyński pytany podczas konferencji prasowej, czy nowa partia jest zagrożeniem dla PiS, uciekł się do żartu.

- Gowin ma dwie zalety: ładne imię (śmiech na sali - red.), no i że jest wysoki i przystojny, czego o niektórych innych nie da się powiedzieć. Ale czy to wystarczy, tego nie wiem - powiedział prezes Prawa i Sprawiedliwości.