Donald Tusk proponuje zachowanie waloryzacji procentowej świadczeń emerytalnych i rentowych. Minimalny próg podwyżki - 36 złotych - miałby zostać wprowadzony, ponieważ w mijającym roku inflacja jest bardzo mała.

Reklama

Świadczenie dotyczyłoby emerytów i rencistów, których świadczenie jest niższe, niż 3300 złotych.

Donald Tusk zapowiedział też wprowadzenie ułatwień dla rodzin. Już od tego roku rodzice mają mieć możliwość pełnego wykorzystania ulg na dzieci. W założeniu ma to poprawić przyrost demograficzny.

Przedstawiając w Sejmie priorytety rządu na resztę kadencji premier przypomniał, że ulgi na dzieci są odpisywane od podatku od dochodów osobistych. Niestety, większość rodzin ze względu na niski PIT nie jest w stanie ich w pełni wykorzystać. Teraz ma się to zmienić. Ci, którzy nie płacą tak wysokiego PIT-u, by móc sobie odliczyć ulgę od podatku, dostaną brakujące pieniądze w postaci zwrotu - państwo zapłaci brakującą kwotę. Jak zaznaczył premier, na tych zmianach skorzysta około 1 200 000 rodzin.

Donald Tusk zaproponował również zwiększenie ulgi na 3 i kolejne dzieci o 20 proc. Z wyższych ulg będzie można skorzystać na nowych zasadach dotyczących zwrotów i odpisu od podatku.

Reklama

CZYTAJ WIĘCEJ: Tusk i ministrowie spowiadają się w Sejmie. RELACJA na ŻYWO>>>